Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

.

Bogata kolekcja

Unikatowy zabytek techniki

Jeden z 113 pomników historii w Polsce

Początki: przed 1562

Wystawa „Od wymiany do wymiany …” w Narodowym Banku Polskim we Wrocławiu

12.10.2021

Wrocławski Oddział Narodowego Banku Polskiego jest kolejnym miejscem, w którym została zaprezentowana wystawa „Od wymiany do wymiany. Banknoty Polskie 1945-1995”.

Wernisaż, który odbył się 11 października 2021 roku był okazją do spotkania przedstawicieli wielu instytucji związanych z banknotami (zarówno historycznymi jak i współczesnymi), m.in. Narodowego Banku Polskiego w osobie wiceprezesa NBP Adama Lipińskiego i dyr. Oddziału Marii Wawryniewicz, Zakładu Narodowego im. Ossolińskich (przybyli dyrektor dr Adolf Juzwenko i wicedyrektor dr Dorota Sidorowicz-Mulak), Wrocławskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej (dr Katarzyna Pawlak-Weiss) i Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju (dyrektor dr hab. Maciej Szymczyk i wicedyrektor Joanna Seredyńska). W otwarciu wystawy uczestniczyli również dyr. Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego dr Grzegorz Ćwiertniewicz, profesorowie Uniwersytetu Wrocławskiego – Tomasz Głowiński i Robert Klekentowski oraz kolekcjonerzy banknotów – prof. Kazimierz Choroś, Jerzy Andrzej Gołębiowski i Maciej Borowski.

W trakcie wernisażu w NBP, odbyła się promocja albumu zawierającego referaty wygłoszone podczas konferencji zorganizowanej przez Muzeum Papiernictwa 6 listopada 2020 r. Ta bogato ilustrowana publikacja (zawiera m.in. zdjęcia wszystkich polskich banknotów z lat 1945-1995), ukazała się dzięki współpracy Muzeum Papiernictwa oraz Instytutu Pamięci Narodowej. W uroczystości wzięła udział większość autorów rozdziałów: prof. Tomasz Głowiński, prof. Robert Klementowski, dr hab. Maciej Szymczyk i Piotr Toczyński. Wkrótce, książkę można będzie kupić m.in. w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, zarówno w sklepie stacjonarnym i internetowym.