Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

.

Bogata kolekcja

Unikatowy zabytek techniki

Jeden z 113 pomników historii w Polsce

Początki: przed 1562

Zaplanuj wizytę w muzeum

Godziny otwarcia

listopad – kwiecień:
wtorek – niedziela 9:00–15:00

maj – sierpień:
poniedziałek – sobota 9:00-18:00
niedziela 9:00–16:00

wrzesień – październik:
poniedziałek – sobota 9:00-17:00,
niedziela 9:00–16:00

Podczas ferii zimowych muzeum czynne:

poniedziałek – sobota 9:00-18:00

niedziela 9:00-16:00


Muzeum nieczynne jest w następujące dni

poniedziałki – w okresie od XI do IV (z wyjątkiem ferii zimowych)
Nowy Rok – 1 stycznia
Święto Trzech Króli – 6 stycznia
Wielkanoc – I i II dzień świąt
Boże Ciało
Wszystkich Świętych – 1 listopada
Dzień Niepodległości – 11 listopada
Boże Narodzenie – 25 i 26 grudnia


Ważne

Na zwiedzanie całego muzeum należy zarezerwować około 1,5 godziny.
Rozpoczęcie zwiedzania możliwe jest najpóźniej 1,5 godziny przed zamknięciem.

W przypadku przybycia zwiedzających do obiektu później, udostępniona może im zostać wyłącznie jedna z dwóch tras. Zbyt mała ilość czasu przeznaczona przez zwiedzających na zwiedzanie ekspozycji nie stanowi podstawy do reklamacji.


Instrukcja dla zwiedzających

W czasie poruszania się wewnątrz młyna papierniczego, uprzejmie proszę o zachowanie ostrożności w przejściach pomiędzy salami. Proszę zwrócić uwagę na niskie futryny drzwiowe, strome schody i niestandardowe stopnie.
Budynki młyna papierniczego w Dusznikach-Zdroju powstawały od XVI do XVIII wieku. W związku z tym wiele zastosowanych tu rozwiązań architektonicznych nie jest zgodna z obowiązującymi obecnie przepisami prawa budowlanego dla nowych obiektów. Z tego powodu w niektórych miejscach ciągów komunikacyjnych istnieją potencjalne zagrożenia.

Dyrektor Muzeum  Papiernictwa
Maciej Szymczyk

 

Regulamin zwiedzania Muzeum Papiernictwa

 


WYBIERZ OPCJĘ:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zwiedzanie indywidualne


Jak zwiedzać

Wizyta w muzeum obejmuje zwiedzanie z przewodnikiem/audioprzewodnikiem Trasy I Z papierem przez dwa tysiąclecia oraz samodzielne zwiedzanie trasy II Sztuka i pieniądze, czyli aktualnych wystaw czasowych (w tym Galerii sztuki papieru), sal z polichromiami oraz wystawy Polski pieniądz papierowy.  


Jak skorzystać a audioprzewodnika

Każdy zwiedzający może skorzystać z audioprzewodnika, za którego wypożyczenie nie pobieramy dodatkowych opłat.

Audioprzewodniki dostępne są w wersjach językowych: polskiej, czeskiej, angielskiej, niemieckiej oraz ukraińskiej. W wersji polskiej można dodatkowo wybrać tzw. ścieżkę rodzinną, opracowaną z myślą o dzieciach.

Audioprzewodnik jest dostępny w formie pliku MP3 na telefon lub tablet. Wystarczy mieć przy sobie słuchawki i przy kasie zeskanować kod QR z linkiem lub pobrać plik

Pobierz audioprzewodnik dla dorosłych

Pobierz audioprzewodnik dla dzieci


Warsztaty czerpania papieru

Za dodatkową opłatą można wziąć udział w warsztatach czerpania papieru, które odbywają się o pełnych godzinach w dni pracy muzeum. Bilety można zakupić w dni robocze w kasie biletowej, zaś w weekend istnieje również możliwość zakupu przez internet. Ostatnie zajęcia rozpoczynają się godzinę przed zamknięciem.

Warsztatowicze wykonują kartki o różnych kształtach, z elementami roślinnymi, techniką opracowaną w średniowiecznych Włoszech. Własnoręcznie stworzone arkusze zatrzymują na pamiątkę pobytu w muzeum.

Maksymalna ilość uczestników: 7 / 1 h

Grupa wiekowa: 5+



 

 

 

 

 

 

 

 

Zwiedzanie grupowe (min. 10 osób)


Ekspozycje muzealne

Na zwiedzanie całego muzeum należy zarezerwować co najmniej 2 godziny.

Rozpoczęcie zwiedzania możliwe jest najpóźniej 2 godziny przed zamknięciem. W przypadku przybycia zwiedzających do obiektu później, udostępniona może im zostać wyłącznie trasa I (szczegóły poniżej). Zbyt mała ilość czasu przeznaczona przez zwiedzających na zwiedzanie ekspozycji nie stanowi podstawy do reklamacji.


Jak zwiedzać

Wizyta w muzeum obejmuje zwiedzanie z przewodnikiem/audioprzewodnikiem Trasy I Z papierem przez dwa tysiąclecia oraz samodzielne zwiedzanie trasy II Sztuka i pieniądze, czyli aktualnych wystaw czasowych (w tym Galerii sztuki papieru), sal z polichromiami oraz wystawy Polski pieniądz papierowy.  


 Lekcje muzealne

  • obejmują zwiedzanie podstawowej trasy o historii papieru i papiernictwa Z papierem przez dwa tysiąclecia oraz zajęcia praktyczne,
  • przeznaczone są wyłącznie dla grup,
  • prowadzone są od poniedziałku do piątku.

Zajęcia praktyczne są doskonałym uzupełnieniem programu nauczania historii, sztuki oraz techniki, ułatwiają uczestnikom kontakt z eksponatem muzealnym ucząc odkrywania w nim różnorodnych treści. Część praktyczna lekcji ułatwia przyswojenie nowych wiadomości oraz umiejętności, zaś prace wykonane przez uczestników stanowią interesującą pamiątkę z pobytu w młynie papierniczym.

Więcej o lekcjach muzealnych i warsztatach.