Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

.

Bogata kolekcja

Unikatowy zabytek techniki

Jeden z 105 pomników historii w Polsce

Początki: przed 1562

Zaplanuj wizytę w muzeum

W związku z decyzją rządu o zawieszeniu funkcjonowania instytucji kultury na skutek rosnącej liczby zachorowań na COVID-19, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju będzie zamknięte dla zwiedzających od 7 do 17 stycznia 2021.

Czy wiesz, jak ręcznie wytwarza się papier? A może chcesz zobaczyć jedną z największych kolekcji polskich banknotów? To wszystko wyłącznie w jedynym w Polsce XVI-wiecznym młynie papierniczym w Dusznikach-Zdroju, w którym od  1968 r. mieści się Muzeum Papiernictwa.


W związku z epidemią COVID-19 wprowadzamy nowe zasady zwiedzania.

Po pierwsze, zadzwoń do nas, żeby umówić wizytę. Wybierz numer 748 627 424 lub 748 627 400, ustal pasujący Ci termin i przyjdź punktualnie w dniu wizyty do Muzeum. Pamiętaj, pierwszeństwo zwiedzania przysługuje osobom, które wcześniej dokonały rezerwacji. Od 10 października nasze wystawy udostępniamy jednorazowo maksymalnie 10 turystom zwiedzającym indywidualnie co pół godziny.

Po drugie, zadbaj o maseczki. U nas również obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust.

Po trzecie, zabierz ze sobą słuchawki. W cenę biletu wliczyliśmy audioprzewodnik, od teraz dostępny również w formie pliku mp3 na telefon lub tablet. Jak pobrać empetrójkę? Można ją załadować tutaj albo zeskanować QR CODE z linkiem przy kasie biletowej. Jeśli masz słuchawki, użyj swoich. Jeśli nie, kup jednorazowe u nas. Pamiętaj jednak o ekologii. W ostatnim czasie przyroda wysyła nam wystarczająco dużo znaków ostrzegawczych.

Oferujemy także muzealne audioguidy. Te mobilne urządzenia są przez nas dezynfekowane po każdym użyciu. Wystarczy poprosić o nie w kasie biletowej. Za ich wypożyczenie nie pobieramy dodatkowych opłat. Nagrania dostępne są w kilku wersjach językowych: polskiej, angielskiej, niemieckiej i czeskiej.

Możesz również skorzystać z papierowej wersji przewodnika. Zapytaj o nią w punkcie sprzedaży biletów.

Warsztaty czerpania papieru

Zmienimy zasady ich organizacji. Dlaczego? Po pierwsze, bezpieczeństwo, po drugie bezpieczeństwo, po trzecie …bezpieczeństwo.

Instruktorzy Muzeum Papiernictwa będą przeprowadzać zajęcia w odpowiedniej odległości, ubrani w maseczki, przyłbice i rękawiczki. Warsztaty będą odbywały się o pełnych godzinach, od poniedziałku do niedzieli. W czerpalni dostępne będą płyny do dezynfekcji rąk i jednorazowe rękawiczki. Uczestnicy samodzielnie wykonają kartki z dodatkiem roślin, makulaturą i …niespodzianka – arkusze w kształcie serca, choinki albo głowy misia! Cieszmy się z małych rzeczy. 

Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać opiekunom ekspozycji lub osobom obsługującym kasę biletową. Zachęcamy także do wypełniania ankiet dostępnych na naszej stronie internetowej tutaj.

Przyjdź do Muzeum Papiernictwa i… zaczerpnij historii.

Godziny otwarcia: poniedziałek – sobota 9:00–18:00, niedziela 9:00–16:00Jak zwiedzać?

Trasa główna (polecana)

To rozwiązanie dla osób, które chcą zwiedzić całe Muzeum. Obejmuje: zwiedzanie z przewodnikiem lub audioprzewodnikiem ścieżki „Z papierem przez dwa tysiąclecia” oraz samodzielne zwiedzanie trasy „Sztuka i pieniądze” (sprawdzanie zabezpieczeń banknotów, zwiedzanie aktualnych wystaw czasowych, sal z polichromią).  

Bilet normalny – 22 zł         Bilet ulgowy – 17 zł

Czas zwiedzania – ok. 2 h

Rozpoczęcie zwiedzania całego Muzeum możliwe jest najpóźniej 2 godziny przed  zamknięciem Muzeum. W przypadku przybycia zwiedzających do obiektu później niż 2 godziny przed zamknięciem wystaw, udostępniona im będzie jedna z tras: „Z papierem przez dwa tysiąclecia” lub „Sztuka i pieniądze”, albo warsztaty czerpania papieru. Zbyt mała ilość czasu przeznaczona przez zwiedzającego na zwiedzanie ekspozycji nie stanowi podstawy do reklamacji. Warsztaty odbywają się o pełnych godzinach, ostatnie – godzinę przed zamknięciem Muzeum. Od stycznia 2019 r. obowiązuje ścisła rezerwacja grup (min. 10-osobowych) na samo zwiedzanie Muzeum. Można jej dokonać pod numerem telefonu 748 627 400. Rezerwacje nie dotyczą osób indywidualnych oraz warsztatów czerpania papieru. Prosimy o punktualność.

Trasa nr 1

To propozycja dla osób, które zainteresowane są wyłącznie historią i produkcją papieru. Opcja ta obejmuje zwiedzanie trasy historycznej „Z papierem przez dwa tysiąclecia” z naszym przewodnikiem lub audioprzewodnikiem.

Bilet normalny – 19 zł         Bilet ulgowy – 15 zł

Czas zwiedzania – ok. 1 h

Zwiedzanie z przewodnikiem rozpoczyna się najpóźniej dwie godziny przed zamknięciem Muzeum. Na godzinę przed zamknięciem możliwe jest tylko zwiedzanie indywidualne lub z audioprzewodnikiem,  albo warsztaty czerpania papieru. Zbyt mała ilość czasu przeznaczona przez zwiedzającego na zwiedzanie ekspozycji nie stanowi podstawy do reklamacji. Warsztaty odbywają się o pełnych godzinach, ostatnie – godzinę przed zamknięciem Muzeum. Od stycznia 2019 r. obowiązuje ścisła rezerwacja grup (min. 10-osobowych) na samo zwiedzanie Muzeum. Można jej dokonać pod numerem telefonu 748 627 400. Rezerwacje nie dotyczą osób indywidualnych oraz warsztatów czerpania papieru. Prosimy o punktualność.

 Trasa nr 2

To rozwiązanie dla osób, które widziały już kiedyś produkcję papieru, ale nie miały okazji sprawdzić zabezpieczeń swoich banknotów, nie widziały sal z polichromią i aktualnie prezentowanych wystaw czasowych. Opcja ta obejmuje samodzielne zwiedzanie ekspozycji „Sztuka i pieniądze”.

Bilet normalny – 15 zł        Bilet ulgowy – 12 zł

Czas zwiedzania – ok. 1 h

Zwiedzanie rozpoczyna się godzinę przed zamknięciem Muzeum. Nie obejmuje usługi przewodnickiej ani audioprzewodnika.  Od stycznia 2019 r. obowiązuje ścisła rezerwacja grup (min. 10-osobowych) na samo zwiedzanie Muzeum. Można jej dokonać pod numerem telefonu 748 627 400. Rezerwacja nie dotyczą osób indywidualnych oraz warsztatów czerpania papieru.

 

Chcesz zrobić papier własnoręcznie? 

Turysta indywidualny

U nas każdy może poczuć się jak czerpalnik. Wystarczy, że weźmie udział w warsztatach czerpania papieru. Zajęcia prowadzone są metodami aktywnymi w oparciu o zasadę uczenia się przez doświadczenie. Warsztatowicze wykonują kartki z elementami roślinnymi lub makulaturą oraz kartkę w kształcie serca, choinki lub głowy misia (do wyboru).

Grupa wiekowa: 5+

Termin: warsztaty odbywają się o pełnych godzinach, od poniedziałku do niedzieli (w miesiącach: marzec-kwiecień, listopad-do poł. stycznia – od wtorku do soboty) ostatnie -godzinę przed zamknięciem Muzeum.

Grupy (min. 10-osobowe)

Z dniem 19 czerwca 2020 r. Muzeum przywraca organizację lekcji muzealnych.

Grupy zainteresowane czerpaniem papieru w ramach lekcji prosimy o telefoniczną rezerwację pod numerem 748 627 401.

Termin: od poniedziałku do piątku.