Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

.

Bogata kolekcja

Unikatowy zabytek techniki

Jeden z 113 pomników historii w Polsce

Początki: przed 1562

The mill that does not grind grain

30.12.2020

Pod koniec grudnia 2019 r. ukazała się drukiem publikacja Muzeum Papiernictwa pt. „Młyn, co zboża nie miele. Dzieje papierni w Dusznikach-Zdroju”. Wydawnictwo,  nazywane przez dusznickich muzealników „małą monografią”, wydane zostało w języku polskim w nakładzie 5 tysięcy sztuk. Kolportowane jest bezpłatnie wśród muzealnych gości. Jego autorami są dr hab. Maciej Szymczyk, Rafał Eysymontt, Rainer Sachs oraz Marta Nowicka.  Równo rok po tym wydarzeniu publikacja została przetłumaczona na język angielski i wydrukowana w 2000 egzemplarzy. Książka „The mill that does not grind grain”  dostępna jest również w wersji elektronicznej.

Muzealne wydawnictwo składa się z sześciu rozdziałów, poświęconych m.in. rozwojowi rękodzielniczego wyrobu papieru, właścicielom dusznickiej papierni, a także jej architekturze i turystycznemu znaczeniu.

Jedyny młyn papierniczy w Polsce od ponad 52 lat jest siedzibą Muzeum Papiernictwa. W jednym z rozdziałów omówione zostały jego zbiory, uzupełnione w ostatnim czasie o niezwykle rzadki banknot 1000 zł z 1794 r.   

W „małej monografii” opublikowane zostało także kalendarium młyna papierniczego. Pozwala ono prześledzić poszczególne etapy starań papierni o wpis na listę UNESCO. Aktualnie dusznicki młyn papierniczy znajduje się na liście informacyjnej (Tentative List). Pod kierownictwem Muzeum Papiernictwa o wpis zabiegają również historyczne papiernie z Czech (Velke Losiny), Niemiec (Homburg) i Francji (Ambert). Kolejne działania będą zmierzały do przygotowania wspólnej międzynarodowej aplikacji o wpis na listę UNESCO, obejmującej najcenniejsze historyczne papiernie z Polski, Czech, Niemiec, Francji i być może z innych krajów. Wpis na listę UNESCO wiąże się z kilkukrotnym zwiększeniem liczby zwiedzających, w tym obcokrajowców. To dla nich powstają kolejne tłumaczenia muzealnych wydawnictw, w tym właśnie ostatnia pozycja o dziejach papierni pt. „The mill that does not grind grain”.

Wydanie publikacji sfinansowane zostało ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego w ramach starań o wpisanie młyna papierniczego na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. 

Pdf do pobrania poniżej (wersja polska i angielska)

Młyn, co zboża…

The mill that does not grind grain