Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

.

Bogata kolekcja

Unikatowy zabytek techniki

Jeden z 113 pomników historii w Polsce

Początki: przed 1562

Ozdoba pomyślności – prezent dla muzeum prosto z Japonii

30.03.2023

W dowód wdzięczności za rozpowszechnianie japońskiej sztuki wytwarzania tradycyjnego papieru washi w Polsce, otrzymaliśmy piękny podarunek prosto z Japonii, od Shimizu Masao – dyrektora Echizen Washi no Sato Sankt. Ofiarowany nam prezent, do którego dołączony był list z podziękowaniem, to Engi Kazari – „ozdoba pomyślności”, która ma przywołać szczęście i właśnie pomyślność, a my wierzymy, że tak wspaniały dar rzeczywiście spełni swoje przeznaczenie. Niebawem prezent trafi na muzealną ekspozycję. 


 

Szanowny Pan Maciej Szymczyk,
Dyrektor Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Mam nadzieję, że pomimo zimnej pory roku, miewa się Pan dobrze. Chciałbym serdecznie podziękować za otwarcie wystawy Echizen washi oraz za przesłanie towarzyszącej jej publikacji.
Zapał pani Joanny Kokoć poruszył serca ludzi z rejonu, w którym produkowany jest Echizen washi i jeszcze raz muszę podziękować za możliwość przedstawienia naszego papieru w Polsce.
Również dla nas było to uświadomieniem nam wagi ukazywania kolejnym pokoleniom techniki czerpania papieru przekazywanej nieprzerwanie od dawien dawna. Za to wszystko, łącząc uczucia wdzięczności i przyjaźni, pozwalamy sobie przekazać powstałą pod naszą pieczą „ozdobę pomyślności” (engi kazari). Ozdoba ta jest dekoracją umieszczaną w pomieszczeniach, służącą przywołaniu szczęścia i pomyślności. Tematem tej ozdoby są: „Skrzynia pomyślności / sosna-bambus-śliwa / czerwień i biel”. Motyw sosny, bambusa i śliwy, które mają, jak uważa się w Japonii od najdawniejszych czasów, przywoływać pomyślność, wyraża „drogiego przyjaciela”, co ma dawać pokój sercom patrzących nań osób. Jeszcze raz chciałbym wyrazić szacunek i wdzięczność za zapoznawanie wielu osób w Polsce z rodzimą tradycją czerpania papieru oraz z japońską „kulturą washi”. Oby jak najszybciej na świecie znów zapanował pokój.

Shimizu Masao,
Dyrektor Echizen Washi no Sato Sankan

Ozdoba pomyślności „Czerwień-i-biel”.
W Japonii od najdawniejszych czasów wierzono, że „biały papier łączy z bóstwami kami”, dlatego podczas świętych rytuałów ofiarowywania modlitw bóstwom kami oraz w codziennym
życiu używano washi. Ta biała „ozdoba pomyślności” przygotowana z papieru Echizen kizukibōsho, wykorzystując jako motywy różne tradycyjne japońskie wzory szczęścia, proponuje wzór szczęścia łączący się ze współczesnym codziennym życiem. Proszę cieszyć się tym papierem washi, ozdobionym już na etapie czerpania (bijutsu washi) z rozbudowanym zdobnictwem tła.

Ozdoba pomyślności: Yamamoto Ichie
Wykorzystany washi: Iwano Ichibee, papier czerpany (shōzō)
Nadzór: Echizen Washi no Sato Kami no Bunka Hakubutsukan

 


Serdecznie dziękujemy za cudowny dar. Nadal będziemy z radością propagować w naszym kraju japońską sztukę czerpania papieru, miedzy innymi dzięki wystawie wędrującej „Za siódmą górą, za siódmą rzeką. Japoński warsztat papierniczy”.