Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

.

Bogata kolekcja

Unikatowy zabytek techniki

Jeden z 113 pomników historii w Polsce

Początki: przed 1562

Stulecie narodzin polskiej waluty narodowej – prelekcja w muzeum

13.04.2024

W tym roku przypada 100 rocznica ustanowienia złotego polską walutą narodową. Z tej okazji, mieliśmy zaszczyt zorganizować prelekcję pt. „Stulecie urodzin polskiej waluty narodowej”, która odbyła się 12 kwietnia (piątek), o godz. 17:00. 

Od wprowadzenia pierwszego polskiego złotego minął już cały wiek i choć był to wiek niezwykle burzliwy, to złoty wciąż jest obecny i jest narzędziem kształtowania naszej gospodarczej suwerenności. Mimo, że ustawa wskazująca złotego polskiego jako walutę narodową przyjęta została 28 lutego 1919 r., to w obiegu pojawił się on dopiero wiosną 1924 r. Dlaczego tak późno i co działo się przez długie 5 pierwszych lat odzyskanej niepodległości? Jaki cel miało wprowadzenie w 1924 r. do obiegu złotych polskich? Jakie wydarzenia temu towarzyszyły? Na te i inne pytania na  prelekcji w muzeum odpowiedział dr hab. Tomasz Głowiński, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalista z zakresu historii Polski oraz historii powszechnej XIX-XX wieku, historii gospodarczej Polski XX wieku oraz historii regionalnej.

Prelekcji towarzyszyła prezentacja numizmatów z kolekcji naszego muzeum. Mogliśmy (i wciąż możemy, ponieważ będą one dostępne dla zwiedzających jeszcze do końca bieżącego miesiąca) podziwiać m.in. marki polskie, przekazy z okresu hiperinflacji, banknoty 1-5000 złotych z 1919, bilety zdawkowe oraz ręcznie rysowane projekty banknotów, w tym nasza perełka – wstępny projekt banknotu 10 zł z 1919 roku wraz z drukarską próbą koloru. Prezentowane projekty oraz banknoty będzie można oglądać przez cały nadchodzący weekend.

Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom, którzy byli z nami podczas prelekcji.