Remont pawilonu wejściowego zakończony – seminarium podsumowujące

27.03.2024

Pod koniec ubiegłego roku zakończyliśmy trwający trzy lata remont naszego historycznego pawilonu, będącego głównym wejściem do muzeum. Z racji tego, iż był to projekt szczególnie ważny, zorganizowane zostało seminarium pt. „Zabezpieczenie, zachowanie i utrwalenie zabytkowego pawilonu wejściowego młyna papierniczego w Dusznikach-Zdroju”. Uroczystość miała miejsce 26 marca w siedzibie muzeum.

Podczas spotkania towarzyszyli nam m.in.:

– wicedyrektor Departamentu Ochrony Zabytków MKiDN, Jakub Wiśniewski (on-line),

– przedstawiciele UMWD – Izabela Kurc-Kuriata, wicedyrektor Departamentu Kultury, Turystyki i Promocji, Katarzyna Barska z Wydziału Kultury oraz Piotr Żelazo z Działu Dziedzictwa Kulturowego,

– przedstawiciele władz samorządowych – burmistrz Dusznik-Zdroju, Przemysław Kuklis oraz wicestarosta, Michał Cisakowski,

– Anna Nowakowska, kierownik wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków,

– prof. Rafał Eysymontt z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego,

– projektanci: Marta i Adam Markowie,

– Maksymilian Gutfreund oraz Łukasz Netczuk, przybyły w imieniu Bartosza Żmudy (nadzór inwestorski nad projektem),

– Małgorzata Jakubiec, Marta Borowiec-Greszta i Magdalena Junik, które ze strony Muzeum Papiernictwa zajmowały się realizacją projektu.

Główną część uroczystości poprzedziła konferencja prasowa z udziałem Izabeli Kurc-Kuriaty, Macieja Szymczyka oraz Joanny Seredyńskiej.

Dyrektor muzeum, Maciej Szymczyk wraz z wicedyrektor Joanną Seredyńską wręczyli osobom,  które pomogły nam w realizacji remontu, pamiątkowe fotografie pawilonu.

Podczas spotkania wygłoszone zostały trzy referaty, dotyczące tematu:

– „Pawilon wejściowy dusznickiej papierni – historia nowo odkryta”, zaprezentowany przez prof. Rafała Eysymontta, koordynującego badania pawilonu

– „Wybrane problemy projektu remontu pawilonu wejściowego”, wygłoszony przez Adama Marka, jednego z autorów projektu remontu

– „Remont pawilonu w strategii zarządzania zabytkowym młynem papierniczym”, przedstawiony przez Macieja Szymczyka

Seminarium zakończyło się prezentacją nowo wyremontowanej części naszego młyna.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by nasze zadnie mogło zostać wykonane z sukcesem.

Informacja na temat remontu pawilonu wejściowego
młyna papierniczego w Dusznikach-Zdroju w latach 2021-2023