Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

.

Bogata kolekcja

Unikatowy zabytek techniki

Jeden z 113 pomników historii w Polsce

Początki: przed 1562

Noc Muzeów w młynie papierniczym

17.05.2023

Za nami Noc Muzeów. To wyjątkowy czas, kiedy rozmaite galerie, teatry, instytucje publiczne, centra nauki czy właśnie muzea otwierają się dla zwiedzających, zapraszając ich całkowicie za darmo na rozmaite imprezy. W naszym muzeum to szczególne wydarzenie odbyło się 13 maja (sobota).

Co tym razem mieliśmy do zaoferowania?

Przede wszystkim, jak co roku, nasi przewodnicy oprowadzili gości po ekspozycji zatytułowanej „Z papierem przez 2 tysiąclecia”, która opowiada historię papieru i papiernictwa na przestrzeni dziejów. Podczas zwiedzania wystawy można było dowiedzieć się m.in. co nieco o wynalezieniu papieru i o dawnym kunszcie papierniczym, usłyszeć wiele ciekawostek o dusznickim młynie i tutejszych papiernikach czy też zobaczyć pokaźną kolekcję urządzeń do badania właściwości i cech papieru. Kwintesencją zwiedzania ekspozycji były warsztaty czerpania papieru z dodatkiem włókien konopi – każdy chętny mógł spróbować swoich sił we własnoręcznym wytwarzaniu arkuszy, metodą pochodzącą ze średniowiecznej Italii. 

Podczas Nocy Muzeów udostępniona do zwiedzania została również m.in. nasza najnowsza wystawa pt. „Nie tylko konopie. Rośliny włókniste w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju”, na której jak sam tytuł wskazuje, prezentujemy rozmaite rośliny nadające się do produkcji papieru, a także rzeczy codziennego użytku. Bananowiec, bawełna czy kozo odkryły przed nami wszystkie tajemnice. 

W tym roku odwiedziło nas aż 130 osób, za co serdecznie dziękujemy. Z niecierpliwością czekamy na kolejne edycje Nocy Muzeów.