Biblioteka na miarę naszych czasów

29.07.2022

Wraz z utworzeniem Muzeum Papiernictwa w 1968 r. w zabytkowym młynie papierniczym, do gromadzonych przez nowo powstałą instytucję zbiorów zaczęły trafiać także książki i czasopisma (w tym przedwojenne) dotyczące zagadnień związanych z papiernictwem. Po latach utworzono więc Bibliotekę Naukową, która początkowo służyć miała wyłącznie pracownikom merytorycznym do prowadzonych badań historycznych nad rękodzielniczą produkcją papieru. Dziś, gromadzona latami fachowa literatura, liczy sobie blisko 7 tys. pozycji, a sama biblioteka powoli rozszerza swoją działalność korzystając z dobrodziejstw technologicznych, takich jak cyfrowe platformy.

Nieustające badania nad przeszłością młyna papierniczego przyczyniły się m.in do opracowania jego obszernej bibliografii. Wszystkie wymienione w bibliografii książki, czasopisma, czy pojedyncze artykuły można odnaleźć w muzealnej bibliotece. Jeszcze do niedawna osoby zainteresowane dusznickim księgozbiorem zmuszone były do korzystania z niego wyłącznie na miejscu, w muzeum. Obecnie, dzięki staraniom pracowników, Biblioteka Naukowa jest dostępna także w sieci. Stało się to za sprawą porozumienia i dołączenia biblioteki w dniu 22 czerwca 2022 r. do Konsorcjum Dolnośląskiej Biblioteki Cyfrowej prowadzonej przez Bibliotekę Politechniki Wrocławskiej, w skład której wchodzą 23 podmioty. Głównym celem DBC jest zapewnienie powszechnego i nieograniczonego dostępu do zbiorów kulturalnych, naukowo-dydaktycznych i regionalnych. Jej zasoby dostępne są przez 24 godziny na dobę, z każdego miejsca na świecie, bez konieczności rejestracji i opłat. Pojawienie się więc Biblioteki Naukowej na cyfrowej platformie DBC, można uznać za niemały sukces, dzięki któremu będzie ona mogła promować i udostępniać swoje zbiory. W pierwszej kolejności pojawią się więc pozycje, które biblioteka posiada już w formie plików, tak jak roczniki, katalogi wystaw czasowych, monografie czy przewodniki. W późniejszym czasie planuje się digitalizować i udostępniać katalogi znaków wodnych oraz materiały dotyczące młynów papierniczych z przedwojennych periodyków. Aby ułatwić czytelnikom wyszukiwanie, każda książka, bądź też pojedynczy artykuł, posiadać będzie indywidualny link – wystarczy wpisać słowa kluczowe, wchodząc uprzednio na naszą stronę internetową, gdzie z zakładki „biblioteka cyfrowa” zostanie się przekierowanym na stronę główną DBC, lub bezpośrednio: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa. Zachęcamy do korzystania.