„Puls.y” – barwna wystawa sztuki papieru

27.07.2022

Podczas tegorocznego Święta Papieru mieliśmy przyjemność otworzyć nową wystawę w Galerii sztuki papieru. Pod jej tajemniczym tytułem Puls.y, kryją się prace prof. Ewy Latkowskiej-Żychskiej. Wystawa w muzeum jest ukoronowaniem naszej wieloletniej współpracy. Jej kuratorem jest kustosz muzeum, Beata Dębowska.

Ewa Latkowska-Żychska ukończyła w 1974 roku studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi; z uczelnią tą związana jest do dzisiaj. Od 1997 roku zajęła się realizacją wypowiedzi twórczej za pośrednictwem papieru. Jest założycielką i kierownikiem Pracowni Papieru w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi; od 2000 r. jest profesorem zwyczajnym. Prace prezentowane na wystawie w muzeum wyrażają jej odczuwanie świata. Są to wielkoformatowe kompozycje z czerpanego przez nią papieru pozyskiwanego z kozo i polskich roślin. Kolekcja mniejszych formatowo prac to papiery czerpane techniką japońską.

Tak sama artystka opowiada o swojej twórczości:

„…w tych wielkoformatowych działaniach inspiracją są głównie refleksje nad pejzażem: wschody i zachody słońca, rytm deszczu, koronkowy świat splatanych gałęzi. Lubię ten zewnętrzny świat wykreowany przez naturę. To świat jaki oglądam pracując w mojej wiejskiej pracowni. Używam też materiałów jakich dostarczają mi rosnące wokół rośliny, ta pramateria papieru. Kolekcja mniejszych formatowo prac to papiery czerpane techniką japońską generujące bardziej osobiste refleksje. To format bliższy naszemu ciału spięty często formą książek, bliski portretom i uczuciom. Galeria w Dusznikach Zdroju jest najświetniejszym miejscem splendoru sztuki papieru, gdzie mam szczęście podzielić się rezultatem swojej pracy”.

Wystawa dostępna do 29 stycznia 2023 r.

Katalog wystawy