Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

.

Bogata kolekcja

Unikatowy zabytek techniki

Jeden z 113 pomników historii w Polsce

Początki: przed 1562

XII Święto Papieru już za Nami!

29.07.2012

28 i 29 lipca 2012 r. w Dusznikach-Zdroju odbyło się XII Święto Papieru. Celem imprezy – organizowanej tradycyjnie pod patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego – jest promowanie regionu, popularyzowanie wiedzy o papierze i dusznickim młynie papierniczym będącym jedną z największych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska, a ponadto zaliczanym do najcenniejszych zabytków techniki w Europie.

Święto Papieru jest imprezą coraz większą. Pomoc przy jej organizacji Muzeum Papiernictwa uzyskuje od Samorządu Województwa Dolnośląskiego, Starostwa Powiatowego w Kłodzku, Gminy Duszniki-Zdrój oraz firm branży papierniczej: Mondi Świecie S.A. oraz Packprofil Kolonowskie. Wzrasta również zainteresowanie Świętem ze strony zwiedzających i mediów.

Muzeum w tym roku dla wszystkich zwiedzających przygotowało liczne stoiska, na których każdy chętny sam sobie mógł wyprodukować pamiątkę. M.in. czerpano papier, układano kompozycje papierowo-kwiatowe, zdobiono arkusze historycznymi technikami. Można było drukować drukarką na korbę (urządzenie typograficzne z XIX w.) oraz zbadać odporność pasków papierowych na zginanie (przy pomocy aparatów laboratoryjnych z początku XX w.). Dzieci mogły wziąć udział w pokazach papierowej mody.

Rozegrano kilka turniejów, wśród których największym zainteresowaniem cieszyły się konkurencje sportowe: podnoszenie sztangi z papieru, pchnięcie kulą papierową na odległość i rzut rolką papieru do celu oraz wiedzy o dusznickiej papierni.

W sobotę na dziedzińcu historycznego młyna papierniczego odbyło się podpisanie umów Dusznik-Zdroju i Novego Mesta nad Metują w Czechach oraz Dusznik-Zdroju i Hoyi nad Wezerą w Niemczech, pieczętujących 15. rocznicę partnerstw.

Artystycznym wydarzeniem imprezy był wernisaż wystawy sztuki papieru „Wewnętrzny ład przestrzeni” autorstwa mieszkającej w Holandii polskiej artystki Marii Diduch. Na ekspozycji można obejrzeć papierowe ryby, filiżanki, kwiaty oraz drzewo nie mające liści lecz piłki nawiązujące do Euro 2012. Ponadto w sobotę odbyły się koncert  zabrzańskiego zespołu muzyki dawnej „Allegro”.

Pomimo kapryśnej pogody Święto Papieru przyciągnęło ok. 8 tys. osób, które przy okazji uczestnictwa w imprezie przekonały się, że papier również ma swoją historię oraz że bez papieru trudno byłoby się obejść.

Maciej Szymczyk

Dyrektor Muzeum Papiernictwa