Moda na książkę. Od tabliczki glinianej do e-booka.

22.09.2014

W dniach 13-22 września 2013 r. w Galerii Dominikańskiej we Wrocławiu odbyła się wyjątkowa wystawaedukacyjna, której bohaterem była książka i jej historia. Na specjalnych wyspach ekspozycyjnych na poziomach 0 i -1 zaprezentowane zostały ciekawostki i rekwizyty związane z dziejami książki, począwszy od tabliczek glinianych, aż po współczesne książki elektroniczne. Na wystawie można było zobaczyć, jak wyglądało pierwsze pismo obrazkowe i jak ewoluowało aż do pisma współczesnego, dowiedzieć się jak zmieniały się materiały i narzędzia, którymi pisano oraz jak wyglądała pierwsza prasa drukarska. Dla bibliofilów nie lada gratką była możliwość zobaczenia unikatowych ekskluzywnych książek pochodzących z Wydawnictwa Artystycznego Kurtiak i Ley, faksymile ksiąg pelplińskich z Wydawnictwa Orbis Pictus oraz książki wykonane przez studentów Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Nie zabrakło również starych druków użyczonych przez  Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Na jednym ze stoisk można było poczuć się jak w XV wiecznej pracowni druku, pełnej drzeworytów i pieczęci. Zasady działania zrekonstruowanej przez siebie prasy Gutenberga  przedstawiał Tadeusz Grajpel z Pracowni Technik Drzeworytniczych.

21 i 22 września Agata Daniel i Ilona Midura z Muzeum Papiernictwa przeprowadziły warsztaty czerpania papieru. Na stoisku muzealnym można było własnoręcznie wykonać arkusz czerpanego papieru metodą średniowieczną oraz poznać historię papieru. Prezentowane były także wyroby dusznickiej papierni – papeterie, koperty, notesy, zakładki. Wszyscy uczestnicy warsztatów mogli zabrać ze sobą własnoręcznie wykonany arkusik z masy papierniczej, która specjalnie na tą okazję była przygotowana z dodatkiem elementów roślinnych – płatków chabrów, nagietków i trawy.