Koszuli życie po życiu

25.07.2013

Zanim nastała epoka taniej produkcji wielkoprzemysłowej, tkanina była czymś cennym. Ubrania nosiło się latami, naprawiając je i przerabiając, żeby dłużej służyły. Dziś kupuje się po prostu nowe, a stare wyrzuca.

Yasu Suzuka, profesor Kyoto University of Art and Design (Japonia), postanowił tchnąć w koszule nowe życie, nadać im wartość poprzez przetworzenie ich w sztukę, wyabstrahowanie z nich ich piękna. Zostawia nienaruszony kołnierz i część z guzikami, a resztę przywraca do stanu pierwotnego, czyli do etapu czystej bawełny lub jedwabiu.  Używa do tego starojapońskich technik stosowanych przy produkcji papieru washi (japoński papier ręcznie czerpany), a następnie nadaje materiałowi wybraną formę. Serię wykonanych z koszul „portretów” nazwał „Reinkarnacja koszuli – koszula nirwany”. Podczas XIII Święta Papieru w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju 27 lipca artysta wykonał na oczach publiczności „portret” z koszuli należącej do Korneliusza Pacudy, znanego dziennikarza i krytyka muzycznego. Przed przystąpieniem do pracy Yasu Suzuka zmówił buddyjską modlitwę, mającą nadać dziełu również odpowiedni duchowy wymiar. Kilka innych prac, skomponowanych z koszul m. in. Jana Miodka i Wojciecha Malajkata można oglądać do końca wakacji na wystawie z Muzeum Papiernictwa. Zapraszamy!