Eksperci Banku Światowego w Muzeum Papiernictwa

30.03.2015

Eksperci z Banku Światowego: Guy Alaerts, Winston Yu i Douglas Hamilton gościli 27 marca w Muzeum Papiernictwa. Towarzyszyli im  Witold Krochmal i Jacek Drabiński z Biura Koordynacji Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry.

Eksperci w Muzeum zapoznali się ze stratami powodziowymi na obszarze ziemi kłodzkiej spowodowanymi wylewami rzek z 1997 i 1998 r. Druga z powodzi przyniosła wiele szkód w Dusznikach-Zdroju oraz kilku innych miejscowościach leżących nad Bystrzycą Dusznicką. Poważnie ucierpiało wówczas również Muzeum Papiernictwa. Już jesienią 1998 r., po usunięciu części zniszczeń powodziowych, zespół pracowników Muzeum Papiernictwa przygotował wystawę dokumentującą straty dokonane przez żywioł w okolicznych miejscowościach.

Goście po obejrzeniu fotografii dokumentujących klęskę powodzi sprzed 17 lat zwiedzili Muzeum Papiernictwa oraz obejrzeli przebieg koryta Bystrzycy Dusznickiej okalającej młyn papierniczy. Zainteresowali się również możliwościami poprawy zabezpieczenia dusznickiego młyna papierniczego przed ewentualną powodzią.

W ramach programu przeciwpowodziowego na ziemi kłodzkiej ma powstać szereg obiektów hydrotechnicznych, zabezpieczających obszar powiatu kłodzkiego przed wylewami. Planuje się budowę kilku zbiorników przeciwpowodziowych, m.in. w Boboszowie,  Szalejowie, Roztokach Bystrzyckich. Ponadto wzdłuż niektórych rzek powstaną nowe wały przeciwpowodziowe, zbiorniki przepływowe czy poldery.