Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

 

Takie kolekcje tylko w Dusznikach

Podróż przez prawie dwa tysiąclecia papiernictwa

Czerpiemy papier od ponad 400 lat!

Wystawy

Wystawy stałe

Zapewne nie byłoby młyna papierniczego w Dusznikach, gdyby Chińczycy nie wynaleźli papieru, zaś Arabowie nie sprowadzili ich wynalazku do Europy. Wiodącym tematem naszych wystaw stałych jest zatem historia papieru i sposobu jego wytwarzania na świecie, w Polsce, na Śląsku.

Pamiętamy przy tym, że materiału o właściwościach papieru ludzie poszukiwali na długo przed jego wynalezieniem. Chodziło przede wszystkim o możliwość zapisywania informacji. Potem potrzebny był jeszcze sposób na jej powielanie – tak narodził się druk, który również jest obecny w naszej ekspozycji.

Wraz z rozwojem metod produkcji, pojawiały się papiery o różnych właściwościach. Znajdowano dla nich kolejne zastosowania. Pokazujemy, co dziś z papieru się wytwarza.

Więcej o wystawach stałych

Wystawy czasowe

Wytwarza, ale także tworzy. W pokrytych polichromią wnętrzach i innych salach funkcjonuje nasza galeria. Prezentujemy w niej różnorodne wystawy czasowe. Zapoznać się tu można z twórczością uznanych artystów, ale także zobaczyć np. prace plastyczne młodych uczestników muzealnych warsztatów grafiki. Nie zapominamy o prezentacji tych elementów naszych zbiorów, które na co dzień nie są udostępniane, także tych, związanych z historią Dusznik.

Więcej o wystawach czasowych

Przy planowaniu wystaw artystycznych pierwszeństwo ma oczywiście szeroko pojęta sztuka papieru. Autorami są zarówno uznani twórcy, jak i studenci akademii sztuk pięknych. Nierzadko są to goście z zagranicy, np. w 2013 r. Yasu Suzuka z Japonii pokazał wykonane z masy papierniczej prace z serii „Reinkarnacja koszuli – koszula nirwany”.

Sztuka papieru

W Muzeum Papiernictwa prezentujemy nawet do kilkunastu wystaw czasowych rocznie. Informacje dotyczące wernisaży i bieżących ekspozycji można znaleźć w zakładce Aktualności.

Aktualności – wystawy czasowe

Wystawy objazdowe

Muzeum Papiernictwa posiada ponadto wystawy „wędrujące”. Najważniejsze z nich to „Dzieje papieru i papiernictwa” , „Drukarskie techniki zdobienia papierów i tkanin” oraz „Paszporty krajów Unii Europejskiej”. Prezentujemy je w muzeach, bibliotekach i innych instytucjach. Dotąd były pokazywane w ponad 30 miejscach, także w placówkach zagranicznych (m.in. „Paszporty krajów Unii Europejskiej” — Muzeum Europy w Schengen w Luksemburgu, 2012).