Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

.

Jedyny taki w Polsce

Świadectwo świetności dusznickich papierników

Zaczerpnij historii!

Święto Papieru

Swojego rodzaju kulminacją podstawowej działalności Muzeum Papiernictwa jest Święto Papieru. To nasza największa, dwudniowa impreza, organizowana corocznie od 2001 r. w lipcu – miesiącu, w którym muzeum obchodzi rocznicę powstania.

Festyn ma na celu upowszechnianie wiedzy o papierze, jego historii, znaczeniu dla rozwoju cywilizacji i kultury oraz roli we współczesnym świecie. Impreza promuje młyn papierniczy, twórców wyrobów regionalnych oraz popularyzuje turystykę aktywną.

Założeniem Święta Papieru jest zapewnienie odwiedzającym czynnego uczestnictwa w warsztatach i możliwość zabrania ze sobą efektów swojej pracy. Układ stanowisk pomyślany jest tak, aby odwiedzający rozpoczęli od poznania materiałów i surowców papierniczych, a następnie przeszli drogę wytwarzania papieru (własnoręczne czerpanie papieru), badania jego cech i właściwości (zabytkowa aparatura metrologiczna), poznali techniki druku (wklęsły i wypukły), oraz sposoby tradycyjnego zdobienia arkuszy papieru (marmurkowanie, shibori, batik). Do tego dochodzą liczne konkursy z cennymi nagrodami – i te zręcznościowe (jak rzut do celu rolką papieru toaletowego), i te związane z podstawową wiedzą o papierze i Muzeum Papiernictwa. Dopełnieniem atrakcji są stoiska artystów sztuki papieru oraz stoiska z wyrobami rękodzielniczymi i produktami regionalnymi niezwiązanymi z papierem. Corocznie podczas święta otwierane są także wystawy sztuki papieru.


Fotogaleria Święta Papieru