Papierowa Barbara

17.07.2015

Bar Barbara (przy dawnym podziemnym przejściu na ul. Świdnickiej) przed wielu laty był miejską jadłodajnią i kultowym miejscem spotkań wrocławian. Po remoncie urządzono w nim nowoczesną siedzibę głównego operatora wydarzeń związanych z piastowaniem przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2016, w tym infopunkt ESK. Barbara ma jednak przede wszystkim pozostać otwartą przestrzenią spotkań oraz miejscem różnorodnych działań.

Od otwarcia w czerwcu 2015 do końca 2016 r. każdy wtorek w Barbarze jest poświęcony szeroko pojętemu regionowi. 14 lipca gospodarzem wtorku było Muzeum Papiernictwa.

Zgodnie z zapowiedziami odbyła się konferencja prasowa, poświęcona  naszym staraniom o wpisanie dusznickiego młyna papierniczego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ale także nowej kolekcji banknotów. Zachęcaliśmy do uczestnictwa w zbliżającym się Święcie Papieru (sobota – niedziela 25-26 lipca). Oczywiście, nie zabrakło naszego mobilnego stanowiska do czerpania papieru, zatem każdy odwiedzający tego dnia Barbarę miał możliwość własnoręcznego wykonania kartki średniowieczną metodą. Swoje prace zaprezentowała również wrocławska artystka sztuki papieru Adrianna Konopniak-Karpowicz.

Papierowy wtorek z udziałem Muzeum Papiernictwa był również okazją  do spotkania się z  Markiem Sztarkiem, koordynatorem współpracy ESK Wrocław 2016 z regionem Dolnego Śląska.