Z cyklu: Spotkania z przewodnikami

26.03.2018

Według najnowszych danych Ministerstwa Sportu i Turystyki to właśnie turystyka jest najdynamiczniej rozwijająca się branżą polskiej gospodarki. Szacuje się, że w 2018 roku Polskę odwiedzi rekordowa ilość zainteresowanych. Aby wykorzystać tę szansę i dobrze się do niej przygotować, 21 marca w Muzeum Papiernictwa odbyło się spotkanie z przewodnikami z kłodzkiego oddziału PTTK.

W kwestii turystyki przewodnicy to jedna z najlepiej zorientowanych grup zawodowych. Spotkanie poprowadzili dyrektor dusznickiego Muzeum Maciej Szymczyk oraz Marta Nowicka z Działu Promocji i Wydawnictw. Przewodnikom przedstawione zostały plany kulturalne Muzeum Papiernictwa na 2018 rok, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń realizowanych w ramach jubileuszu 50-lecia dusznickiej instytucji. Odbyła się także dyskusja na temat tego, co jeszcze należy usprawnić, aby współpraca przynosiła obopólne korzyści. Następnie dyrektor Maciej Szymczyk oprowadził gości po wystawach, gdzie mogli m.in. samodzielnie sprawdzić zabezpieczenia swoich 500-złotowych banknotów. Na dłuższą chwilę przystanęli przy unikatowych malowidłach tzw. polichromiach, znajdujących się w górnej kondygnacji głównego budynku młyna papierniczego. Na jednym z nich znajduje się tajemnicza scena identyfikowana jako „Józef i żona Putyfara”, która może być  interpretowana jako ponadczasowa przestroga moralna i pochwała życia w cnocie, a także jako aluzja do osoby Johanna Josepha Ossendorfa, właściciela dusznickiego młyna w latach 1772-1779.

Spotkanie zakończyło się wręczeniem przewodnikom drobnych upominków.