Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

.

Wystawa prac młodych duszniczan

17.11.2017

Papier już dawno przestał pełnić rolę jedynie materiału piśmienniczego, czegoś na czym można coś zapisać. Papier sam stał się obiektem, często artystycznym. Poprzez swoją plastyczność, łatwość zabarwiania oraz łączenia z innymi surowcami, umożliwił on człowiekowi nową formę wyrazu – dialog z otoczeniem.
Podczas tworzenia prac z wykorzystaniem masy papierniczej i gotowego już papieru, najbardziej pożądana jest swoboda w działaniu. Niezaprzeczalnie tę swobodę posiadają dzieci, które nie boją się używać kolorów oraz łączyć różne techniki. Jednym słowem bawić się i odczuwać przyjemność z kreowania, przy użyciu ogólnie dostępnego materiału.
Możliwość twórczej ekspresji, dzieci i młodzież z Dusznik-Zdroju, mają na zajęciach artystycznych prowadzonych przez Dorotę Zielińską-Pytlowany w Muzeum Papiernictwa. Podczas trwania warsztatów powstają prace, które finalnie prezentowane są na wystawie czasowej w muzealnej galerii. To już siódma edycja i zapewne nie ostatnia. Zgłaszają się coraz młodsi uczestnicy, zainspirowani twórczością swoich starszych koleżanek i kolegów. Wystawa w muzeum to duże osiągnięcie, zwłaszcza że na tym się nie kończy. Finalnie papierowe prace zdobią ściany lokalnego szpitala, szkoły i pensjonatów.

Wernisaż wystawy „Sztuka papieru – prace młodych duszniczan” odbył się 16 listopada. Uświetnił go występ młodzieżowego chóru „Tarantella” pod kierownictwem Agnieszki Gbyl. Zajęcia artystyczne, na których powstały prace, realizowane były dzięki dofinansowaniu gminy Duszniki-Zdrój, a patronat honorowy nad ekspozycją objął burmistrz Dusznik-Zdroju Piotr Lewandowski.

Wystawa będzie dostępna do 17 grudnia.