Wystawa plakatów dusznickich festiwali chopinowskich

08.08.2016

Duszniki-Zdrój są miejscem, w którym organizowany jest najstarszy nieprzerwanie działający festiwal pianistyczny na świecie, a jednocześnie najstarszy polski festiwal muzyczny – Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. Pierwszy odbył się w roku 1946 r. dla upamiętnienia charytatywnych koncertów Fryderyka Chopina w sierpniu 1826 roku. 16-letni Chopin przebywał wówczas na kuracji w Bad Reinerz (dawna nazwa Dusznik). Teatr Zdrojowy im. Chopina (tzw. Dworek Chopina) jest miejscem w którym spotykają się światowej klasy artyści, a także wielbiciele muzyki kompozytora. Ze skromnych początkowo muzycznych spotkań z czasem rozwinął się festiwal o renomie światowej.

Powstała w 1989 r. Fundacja Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich podtrzymuje dusznickie tradycje chopinowskie do dnia dzisiejszego. Oprócz koncertów, od 2002 r. organizuje podczas festiwalu kursy mistrzowskie, prowadzone przez wybitnych pianistów. Gromadzi ponadto archiwalia, fotografie, medale pamiątkowe, a także plakaty związane z postacią Chopina. Wybrane egzemplarze z kolekcji plakatów Fundacji prezentujemy w Muzeum Papiernictwa.

Wystawę otworzyliśmy 5 sierpnia. Przybył burmistrz Piotr Lewandowski wraz ze swoją zastępczynią Karoliną Wołoszyn-Cymbalistą oraz prezes Towarzystwa Miłośników Dusznik-Zdroju Ryszard Grzelakowski. Fundację Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich reprezentował członek rady Fundacji Grzegorz Średziński. Specjalnym gościem wernisażu był dusznicki artysta Władysław Kolbusz, twórca wielu festiwalowych plakatów. Papierowy kwiat od dyrektora Muzeum Macieja Szymczyka odebrała Ewa Kłonowska, która ekspozycję przygotowała.

Wystawa była dostępna do połowy września 2016 r.