Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

.

Bogata kolekcja

Unikatowy zabytek techniki

Jeden z 113 pomników historii w Polsce

Początki: przed 1562

Unikatowe polskie banknoty wzbogaciły zbiory Muzeum Papiernictwa

16.06.2015

W dniu 18 maja 2015 r. Muzeum Papiernictwa powiększyło swoje zbiory numizmatyczne o niezwykle interesującą kolekcję, liczącą 69 historycznych banknotów polskich, pochodzących z lat 1794-1989. Do najcenniejszych obiektów zaliczyć należy bilety skarbowe emitowane podczas Insurekcji Kościuszkowskiej czy banknot jednozłotowy z Powstania Listopadowego. Rarytasem numizmatycznym jest również komplet banknotów Banku Polskiego na emigracji wydrukowanych po wybuchu II wojny światowej w Anglii i USA.

Wśród zakupionych banknotów nie mogło zabraknąć również tych wprowadzonych przez władze komunistyczne w latach 1946-1989, które wielu Polaków pamięta jeszcze z okresu swego dzieciństwa lub młodości. Przy zakupie wybrano banknoty związane z burzliwymi dziejami Polski od XVIII do XX wieku. Zakupione obiekty obrazują również zmiany zachodzące w technice druku banknotów oraz w sposobach ich zabezpieczania.

Zakup kolekcji polskich banknotów zabytkowych, dla rozbudowy kolekcji Muzeum Papiernictwa oraz na potrzeby nowej wystawy stałej, dofinansowano w kwocie 59 tys. zł ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kolekcje – priorytet Kolekcje muzealne. Wkład własny zapewnił Samorząd Województwa Dolnośląskiego w kwocie prawie 28 tys. zł.

Zakupione w maju banknoty stanowią trzon numizmatycznych kolekcji Muzeum Papiernictwa. Docelowo w naszych zbiorach chcemy zgromadzić wszystkie polskie pieniądze papierowe, które były emitowane od 1794 r. do czasów współczesnych. Zbiory te staną się podstawą nowej działalności Muzeum Papiernictwa w zakresie wszechstronnej edukacji o pieniądzu. W tym celu nasza instytucja podjęła już współpracę z Narodowym Bankiem Polskim, Centrum Pieniądza w Warszawie, Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych S.A. oraz wybitnymi znawcami w dziedzinie numizmatyki.

Część zakupionej kolekcji zaprezentowaliśmy na mikrowystawie już w czasie pierwszego wakacyjnego weekendu (wstęp na wystawę czasową bezpłatny), a całość zostanie pokazana zwiedzającym w ramach nowej ekspozycji stałej Polski pieniądz papierowy.



nowe logo muzeum_dolny_slask_CMYK

mkidn_01_cmyk