Tajemnica papieru w Krakowie

09.02.2019

W Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie 8 lutego odbył się wernisaż wystawy Washi no Fushi Gi. Tajemnica Papieru, której partnerem jest Muzeum Papiernictwa. Udział w otwarciu wzięły wicedyrektor dusznickiej instytucji Joanna Seredyńska i kierowniczka Działu Historii Dusznik-Zdroju Beata Dębowska.

Na krakowskiej ekspozycji zaprezentowano prace trzech polskich artystek: Ewy Rosiek-Buszko, Marty Bożyk i Malwiny Niespodziewanej, które brały udział w rezydencjach artystycznych w mieście Mino, w Japonii. Miasto to jest znane z produkcji papieru washi, z którego powstała większość prac prezentowanych na wystawie. Część obiektów stworzona została również w Muzeum Papiernictwa, które udostępniło artystkom halę produkcyjną, czerpalnię. Tym sposobem na wystawie można oglądać prace z papieru powstałe w różnych technikach, dalekowschodniej i europejskiej.

Po prezentacji w Krakowie wystawa odwiedzi dusznickie Muzeum (27 lipca). Jej kuratorem będzie Beata Dębowska.

Ekspozycja zainaugurowała jubileusz stulecia nawiązania oficjalnych stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Japonią.