Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

.

Bogata kolekcja

Unikatowy zabytek techniki

Jeden z 113 pomników historii w Polsce

Początki: przed 1562

Sztuka papieru w zbiorach Muzeum Papiernictwa

02.08.2018

W roku 2017 powstała w Muzeum profesjonalna Galeria Sztuki Papieru wraz z multimedialną prezentacją, będącą dopełnieniem odbywających się w tej samej przestrzeni wystaw czasowych. Na monitorach można obejrzeć prace ponad 40 artystów z kraju i ze świata. 26 lipca 2018 roku obchodziliśmy 50-lecie istnienia Muzeum. Z tej okazji po raz pierwszy zostały zaprezentowane obiekty sztuki papieru ze zbiorów Muzeum.

To prace artystów, które do tej pory można było oglądać jedynie wirtualnie. Prezentacja muzealnej kolekcji, składająca się z niemal z 50 obiektów, uświadamiała, jak wielkie możliwości tkwią w papierze i w jak różny sposób wykorzystują go artyści do tworzenia sztuki. Prace są bardzo zróżnicowane ze względu na techniki, w jakich powstawały. Zobaczyliśmy dzieła, które w ramach europejskiego nurtu były tworzone z gotowego już papieru, często z makulatury, połączonego z innymi materiałami. Większość artystów tworzy jednak swoje dzieła z masy papierniczej. Pionierami tego nurtu byli Amerykanie: Dard Hunter – badacz, historyk, znawca papieru czerpanego oraz Douglas Howell, zwany ojcem sztuki papieru. To on odnalazł w papierze potencjał wyrazu poprzez eksperymentowanie z różnego rodzaju włóknami i barwnikami. Ta metoda daje bardzo wiele możliwości. Pozwala ona artystom na formowanie, tworzenie swoich prac, zanim masa papiernicza stanie się papierem. W ten sposób powstają obrazy malowane pulpą papierniczą, rzeźby, reliefy… Artyści tworzący swe dzieła z masy papierniczej, wykorzystują do tego masę celulozową lub sami przetwarzają włókna roślinne.

Pokaz prac powstałych z włókien roślinnych otwierała praca amerykańskiej artystki Karen Stahlecker, zatytułowana „Materia krajobrazu”. Artystka ta odegrała dużą rolę w polskim środowisku artystycznym. W latach 90., podczas stypendium w Polsce pokazała, jak z włókien roślinnych można pozyskać masę papierniczą. Metoda ta zainspirowała wielu artystów, w tym Joannę Stokowską, która jako pierwsza przeprowadziła w Muzeum warsztaty, polegające na przetwarzaniu liści w pulpę papierową oraz Ewę Latkowską Żychską, za sprawą której w łódzkiej ASP powstała Pracownia Papieru. Wielu artystów sięga do korzeni stosując do wyrobu papieru włókna z roślin dalekowschodnich: kozo, gampi, mitsumata. Większość artystów zajmujących się sztuką papieru tworzyła lub tworzy równolegle tkaninę. Jest to zrozumiałe, ponieważ zarówno papier, jak i tkanina powstaje z włókna. Dla niektórych papier jest tożsamy z tkaniną. Dlatego też sztukę papieru i tkaninę unikatową można określić wspólnym mianem: sztuki włókna. Nie przypadkiem najwięcej artystów tej sztuki wywodzi się z Łodzi, jako dawnego ośrodka przemysłu włókienniczego.

Wystawa w Muzeum Papiernictwa była ekspozycją przekrojową, pokazującą jak wdzięcznym tworzywem jest papier i jak wielki posiada potencjał w kreowaniu dzieł sztuki. Można ją było oglądać od 28 lipca do 28 grudnia 2018 r.

Zadanie dofinansowane zostało ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz budżetu Województwa Dolnośląskiego

Wystawa zrealizowana w ramach obchodów Jubileuszu 50-lecia Muzeum Papiernictwa pod patronatem honorowym ministra kultury i dziedzictwa narodowego,  marszałka województwa dolnośląskiego, prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej.  

Katalog wystawy:


Sztuka papieru ze zbiorów MP - katalog okładka s 1