Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

.

Sitodruk z pracowni Dawida Hadara

05.03.2018

Dawid Hadar swoją współpracę z Muzeum Papiernictwa rozpoczął w 2010 r., kiedy podczas Święta Papieru po raz pierwszy poprowadził warsztaty camera obscura oraz warsztaty sitodruku. Od tamtego czasu brał udział w wielu artystycznych spotkaniach organizowanych przez dusznickie muzeum, chętnie dzieląc się szeroką wiedzą i profesjonalnym warsztatem.

Tym razem efektem współpracy jest wystawa „Sitodruk z pracowni Dawida Hadara”, na której artysta prezentuje swoją kolekcję grafik powstałych w różnych technikach sitodruku w czasie ponad 40-letniej działalności  jako nauczyciel i master-printer. Jedne z wcześniejszych prac Dawida Hadara pochodzą z lat 70. Są to graficzne opracowania autorskich fotografii. Pozostałe obiekty to efekt pracy ze szczególnie uzdolnionymi dziećmi, młodzieżą oraz wybitnymi artystami. Aneks do wystawy stanowi seria prac wykonanych przez utalentowaną młodzież z Zespołu Szkół w Dusznikach-Zdroju podczas warsztatów prowadzonych przez Dawida Hadara w Muzeum Papiernictwa w 2017 r. Wystawa unaocznia zwiedzającym możliwości, jakie daje kreatywne podejście do techniki sitodruku, ale też objaśnia techniczne tajniki warsztatu artysty. 

Wernisaż, który odbył się 8 marca, zgromadził liczną publiczność, przyjaciół i wielbicieli sztuki Dawida Hadara. Otwarcie wystawy uatrakcyjniła pasjonująca opowieść mistrza oraz pokaz jego umiejętności. Wszystkie panie z okazji swojego święta otrzymały wykonane na ich oczach  odbitki przedstawiające stylizowana lilię. Ekspozycję będzie można oglądać do połowy lipca br.

Dawid Hadar – urodzony w 1945 r. na terenie Związku Radzieckiego, artysta pochodzenia żydowskiego, nauczyciel fotografii, technik graficznych i kaligrafii. Do r. 1957 mieszkał i uczył się we Wrocławiu. Po wyjeździe wraz z rodzicami do Izraela, wychowywał się w Kibucu Mizra. Studiował na Akademii Sztuki Becalel w Jerozolimie. Niemal całe zawodowe życie nauczał – zarówno w bardzo prestiżowych szkołach, jak i resocjalizując młodzież trudną. Od 1974 r. pracował w Muzeum Tel Awiwie, w którym w 1990 r. założył warsztat fotografii i uczył sitodruku. Równolegle prowadził własne studio, gdzie tworzył samodzielnie, ale też współpracował z wieloma artystami.

Wystawa zorganizowana została w ramach obchodów jubileuszu 50-lecia Muzeum Papiernictwa (1968-2018) pod patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej. 


Dla zainteresowanych Dawid Hadar przygotował krótki przewodnik o technice grafiki warsztatowej:

GRAFIKA WARSZTATOWA – informacje o technice