Papier w miniaturze

23.05.2017

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju już po raz trzeci prezentowało prace członków Międzynarodowego Stowarzyszenia Czerpalników i Artystów Papieru (IAPMA).

Tym razem były to miniaturowe obiekty artystyczne z papieru. Na wystawie „Papierowe inspiracje” prezentowane były prace 39 artystów z 16 krajów i aż  5 kontynentów! Wśród nich dzieła dwóch Polek: Magdaleny Soboń i Mirosławy Truchty-Nowickiej. Artyści tworzą w różnych technikach, ale wszystkich łączy wspólne tworzywo – papier. Wystawa ta została przygotowana z okazji 30-lecia powstania IAPMY i była ekspozycją wędrującą. Pokazywana była m.in. w Niemczech, Francji, Bułgarii i Austrii.

IAPMA – International Association of Hand Papermakers and Paper Artists (Międzynarodowe Stowarzyszenie Czerpalników i Artystów Papieru) jest wiodącą światową organizacją skupiającą wytwórców papieru ręcznie czerpanego oraz artystów sztuki papieru. Została założona w niemieckim Düren w 1986 r., kiedy papier jako środek artystycznego wyrazu był zdecydowanie mniej znany niż dzisiaj. Działalność stowarzyszenia ogniskuje się na funkcjonowaniu papieru jako formy artystycznego wyrazu i jako współczesnego artystycznego medium. W przestrzeni zainteresowań organizacji jest także historia papieru oraz jego wytwarzanie.

Wystawę „Papierowe inspiracje” można było oglądać w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju od początku czerwca do końca lipca 2017 r. Jej uroczysty finisaż odbył się 29 lipca.

plakat IAPMA 72dpi sRGB