Papier w miniaturze

23.05.2017

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju już po raz trzeci prezentuje prace członków Międzynarodowego Stowarzyszenia Czerpalników i Artystów Papieru (IAPMA).

Tym razem są to miniaturowe obiekty artystyczne z papieru. Na wystawie „Papierowe inspiracje” prezentowane są prace 39 artystów z 16 krajów i aż  5 kontynentów! Wśród nich dzieła dwóch Polek: Magdaleny Soboń i Mirosławy Truchty-Nowickiej. Artyści tworzą w różnych technikach, ale wszystkich łączy wspólne tworzywo – papier. Wystawa ta została przygotowana z okazji 30-lecia powstania IAPMA i jest ekspozycją wędrującą. Pokazywana była już w Niemczech, Francji, Bułgarii, Austrii, a dalsza jej ekspozycja planowana jest we Włoszech, Hiszpanii i na Cyprze.

IAPMA – International Association of Hand Papermakers and Paper Artists (Międzynarodowe Stowarzyszenie Czerpalników i Artystów Papieru) jest wiodącą światową organizacją skupiającą wytwórców papieru ręcznie czerpanego oraz artystów sztuki papieru. Została założona w niemieckim Düren w 1986 r., kiedy papier jako środek artystycznego wyrazu był zdecydowanie mniej znany niż dzisiaj. Działalność stowarzyszenia ogniskuje się na funkcjonowaniu papieru jako formy artystycznego wyrazu i jako współczesnego artystycznego medium. W przestrzeni zainteresowań organizacji jest także historia papieru oraz jego wytwarzanie.

Wystawę „Papierowe inspiracje” można oglądać w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju od początku czerwca do końca lipca 2017 r. Jej uroczysty finisaż odbędzie się 29 lipca.

Autorzy prac:

Anita Bell (Wielka Brytania)

Seping Berger-Jenisch (Niemcy)

Anna Bludau-Hary (Niemcy)

Alexandra Deutsch (Niemcy)

Ina Fekken (Holandia)

Inez Fritschy (Niemcy)

Erling Gustafsson (Szwecja)

Marie-José GUSTAVE (Kanada)

Christian Gut (Szwajcaria)

Lesley Haas (USA)

Renate Habinger (Austria)