Noc w Muzeum Papiernictwa

19.05.2019

Noc Muzeów – kolejna edycja już za nami.

18 maja o godz. 19.00 otworzyliśmy wystawę pn.„Baśniowy świat Sylwii Gromackiej-Staśko”. Nocny wernisaż przyciągnął tłumy zwiedzających, zafascynowanych baśniowym światem stworzonym przez artystkę.

Naszym gościom zafundowaliśmy również nocne zwiedzanie papierni. Zaprezentowaliśmy m.in. najnowsze dary z kolekcji Janiny Mazur, z domu Czelej, z ziemi zamojskiej, Zdzisława i Andrzeja Mazurów – paszport francuski z okresu wojen napoleońskich z 1812 r. oraz paszport Księstwa Mazowieckiego Ziemi Warszawskiej z 1792 r. wykonany na papierze z papierni w Jeziornie.

Atrakcją wieczoru były także warsztaty papierowej wycinanki inspirowane twórczością Wojciecha Czerwosza, artysty plastyka, rzeźbiarza, medaliera. Wojciech Czerwosz do wykonania wycinanek używał przeważnie czarnego papieru. Wycinanki wykonywał ostrymi nożykami i dłutami, jak przystało na rzeźbiarza. Gotowe wycinanki naklejał gumą arabską lub zwykłym klejem do papieru na biały karton, który kupował w blokach w formacie A4 i C4. Tworzył całe cykle prac o tematyce związanej z dyscyplinami sportu, zwierzętami, motywami góralskimi, kobietami oraz legendami.

Z naszych propozycji skorzystało 360 osób!