„Mistrz i Uczeń” tworzyli w papierze

03.10.2016

Jak prezentuje się sztuka papieru w nowoczesnej odsłonie? W ostatni dzień września odbyło się w Muzeum Papiernictwa spotkanie podsumowujące rezydencję artystyczną „Mistrz i Uczeń”. Przez cały miesiąc dwie artystki – Magda Soboń i Barbara Mydlak były goszczone przez Muzeum oraz Program Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro – Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016.

Artystki zostały wybrane spośród pracowników i studentów Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi, z którą współpracuje Muzeum Papiernictwa. W trakcie swojej rezydencji Magda Soboń i Barbara Mydlak miały okazję korzystać z czerpalni papieru oraz pomocy wykwalifikowanych pracowników. Wszystkie dzieła zostały przygotowane na oczach zwiedzających, przez co również goście Muzeum  stali  się świadkami procesu twórczego.

Rezydentki

Występująca w roli Mistrza Magda Soboń wiąże swoje działania twórcze z dźwiękiem, który towarzyszy procesowi wytwarzania papieru ręcznie czerpanego, jego „narodzinom”. Inspiracją dla jej pracy są wszystkie odgłosy czerpalni: rytm kapiącej wody, dźwięki prasy bądź maszyn do rozdrabniania masy celulozowej, ale też odgłosy rzeki płynącej przy Muzeum. Efektem pracy rezydencyjnej będą realizacje o charakterze przestrzennym, w formie wyjściowej nawiązujące do kształtu tuby.

Barbara Mydlak, czyli Uczeń,  podczas rezydencji w Muzeum kontynuowała swoje poszukiwania i eksperymenty. Intrygują ją zmiany związane z okresową odnową świata, tajemnica narodzin, śmierci i odrodzenia, jaką można zaobserwować w rytmie przyrody. Nieskończone powtarzanie tego samego cyklu, podobne do tego, w jaki sposób powstają prace z papieru. Inspiracją dla jej pracy rezydencyjnej stały się formy skalne, które ujrzała podczas wędrówki po Górach Stołowych. Jej przełożone na formę plastyczną wrażenia będzie można zobaczyć w trakcie finału rezydencji.

„Mistrz i Uczeń” to projekt zrealizowany przez Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, we współpracy z Programem Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro, będącym częścią Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i dofinasowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

[zdjęcia ze spotkania podsumowującego rezydencję dzięki uprzejmości Witolda Janika]

Więcej informacji:

www.wroclaw2016.pl/rezydencje