Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

.

Bogata kolekcja

Unikatowy zabytek techniki

Jeden z 113 pomników historii w Polsce

Początki: przed 1562

9. Spotkanie Opiekunów Pomników Historii

17.06.2019

Spotkania Opiekunów Pomników Historii stanowią forum wymiany wiedzy i doświadczeń opiekunów obiektów, które na mocy rozporządzenia Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej uznane zostały za pomniki historii. Dusznicki młyn papierniczy należy do tego elitarnego grona od 2011 r. Dziewiąte Spotkanie zorganizowane zostało w dn. 12-13 czerwca przez Narodowy Instytut Dziedzictwa i Fundację PRO ARTE ET HISTORIA w Krasiczynie i Kalwarii Pacławskiej. Wydarzenie objęte zostało patronatem honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Młyn papierniczy w Dusznikach-Zdroju reprezentowała Marta Nowicka z Działu Promocji i Wydawnictw Muzeum Papiernictwa.

W części oficjalnej przemawiali m.in. prof. Magdalena Gawin, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków, Marek Zaczek, prezes zarządu Fundacji PRO ARTE ET HISTORIA, Lucyna Podhalicz, wicewojewoda podkarpackiPiotr Pilch, wicemarszałek województwa podkarpackiego, Bartosz Skaldawski, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla. 

Zjazd był również okazją do premierowej prezentacji albumu „100 Pomników historii” wydanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. 

W programie Spotkania przewidziane zostały także szkolenia. O funduszach, grantach i dotacjach na zabytki opowiedziała Barbara Kozłowska z Narodowego Banku Polskiego, a o zarządzaniu dziedzictwem kulturowym dr. Magdalena Banaszkiewicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dr hab. Łukasz Gaweł, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie. 

Spotkanie zakończyło zwiedzanie zamku i ogrodu w Krasiczynie oraz koncert Artura Andrusa.

Drugiego dnia Opiekunowie Pomników Historii zwiedzali Kalwarię Pacławską.