Nasz Schirmer. Historia wyjątkowego obrazu

A dzisiaj zapraszamy Was na spacer do lasu!
Pokażemy Wam dęby i olchy, odpoczniemy chwilę nad jeziorem.
Jak poradziliśmy sobie z zakazem wstępu do lasów i parków narodowych?
Przekonajcie się sami 🙂
P.S. Materiał był nagrywany tydzień temu, kiedy w Dusznikach rzeczywiście prószył śnieg, o czym wspomina Karolina Dyjas z Działu Edukacji.

Johann Wilhelm Schirmer *5.09.1807, Jülich, † 11.09.1863, Karlsruhe

Niemiecki malarz i grafik, twórca tzw. Düsseldorfskiej szkoły pejzażu. Jego oeuvre obejmuje ok. 230 obrazów olejnych, liczne rysunki oraz akwaforty. Schirmer ukończył staż jako introligator w warsztacie ojca, następnie rozpoczął samodzielne studia malarskie, a od 1826 r. uczęszczał do Akademii Sztuki w Düsseldorfie. W 1827 r. założył wraz z C.F. Lessingiem „Stowarzyszenie do komponowania pejzaży”. Od 1831 r. J.W. Schirmer poprowadził samodzielną pracownię malarstwa pejzażowego przy Akademii.  Odbywał liczne podróże artystyczne m. in. do Włoch, Pragi, Paryża czy Szwajcarii, poszukiwał także piękna w lokalnych, niemieckich krajobrazach (Nadrenia, Schwarzwald). W 1839 r. został powołany na stanowisko profesora Akademii Sztuki w Düsseldorfie, zaś w 1854 powołano go na stanowisko dyrektora Akademii Sztuk Pięknych w Karlsruhe. Swoją twórczością oraz działalnością edukacyjną wywarł istotny wpływ na malarstwo pejzażowe XIX wieku, które dotychczas było ignorowane w niemieckim programie nauczania na akademiach. Prowadził intensywne studia natury, a jego kompozycje odznaczają się wiernym odtwarzaniem detalu oraz nastrojowością pejzażu.

J. W. Schirmer. Pejzaż z jeziorem. Fot. K. Jankowski

„Pejzaż leśny z jeziorem”

Typ obiektu obrazy
Materiał płótno
Technika olejna
Wymiary wys. 126 cm, szer. 174 cm
Autor Schirmer Johann Wilhelm (1807-1863)
Miejsce powstania Düsseldorf, Niemcy
Czas powstania po 1850 r.
Nr inwent. MD 449 AH
Fragment leśnego pejzażu z jeziorem, otoczonym kępami wysokich liściastych drzew. Na pierwszym planie splątane gałęzie wyrębu i siedzący na gałęzi ptak. W tle niewysokie zalesione góry. W prawym dolnym rogu sygnatura malarza: „J.W. Schirmer”.