Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

.

Bogata kolekcja

Unikatowy zabytek techniki

Jeden z 113 pomników historii w Polsce

Początki: przed 1562

Webinaria. Muzealne korki

03.09.2020

Cykl bezpłatnych webinariów pt. „Muzealne korki” realizowany był na żywo we wtorki od 15 września aż do 20 października. Uczestniczyła w nich tłumaczka języka migowego.

Prelegentami „Muzealnych korków” byli pracownicy Muzeum Papiernictwa, którzy zabrali uczestników w podróż przez wieki. Opowiadali o tym na czym polegała i jak zmieniała się technika ręcznej produkcji papieru;  do czego papiernikom potrzebny był drut, a do czego zwierzęce kości, czy czym różni się znak wodny od filigranu. Omawiali także właściwości papieru: gramaturę, grubość, odporność na zginanie czy… anizotropię. Warto pamiętać o tym, że kiedy rozpoczęto maszynową produkcję papieru, początkowo mierzono tylko jego zasadnicze fizyczne cechy, jak ciężar i grubość. Z czasem także wytrzymałość, właściwości chemiczne, optyczne, a nawet… dielektryczne. W jakim celu bada się właściwości papieru? Choćby po to, by papier, na którym drukuje się banknoty, był jak najbardziej wytrzymały, a ten używany w toalecie – miękki, chłonny i łatwo degradowalny. A smaczki o papierze „słoniowym”? Było też o nich.  Surowca do ich wyprodukowania dostarczają nam Toto i Birma, słonice z wrocławskiego Zoo. Co to za tajemniczy materiał? Obejrzyjcie relacje z naszych webinariów dostępne poniżej. 

Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Kultura w sieci” oraz z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęli: Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk.


15.09.2020 Krótko o dusznickim młynie papierniczym 


22.09.2020 Jak powstawał pierwszy papier? 


29.09.2020 Jak wyglądała technika europejska wyrobu papieru? 


6.10.2020 Co to jest filigran, a co to jest znak wodny? 


13.10.2020 Krótka historia maszynowej produkcji papieru


20.10.2020 Badamy kartkę papieru


nowy. W sieciach dusznickiej papierni banner do GWyb (600x350px)