Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

.

Bogata kolekcja

Unikatowy zabytek techniki

Jeden z 113 pomników historii w Polsce

Początki: przed 1562

Kunsztowności z papieru

01.07.2020

W 1993 r. w muzealnej galerii została otwarta pierwsza ekspozycja prezentująca prace artystyczne wykonane z papieru. Od tego czasu coraz częściej w muzeum gościli artyści wykorzystujący w swej twórczości rośliny włókniste, masę papierniczą oraz papier, a w naszej galerii prezentowaliśmy ich prace. Nie trzeba było długo czekać, by dzieła wykonane z papieru zyskały rangę muzealiów.

W roku 2017 powstała w muzeum Galeria Sztuki Papieru wraz z multimedialną prezentacją, będącą dopełnieniem odbywających się w tej samej przestrzeni wystaw czasowych. Na monitorach można obejrzeć prace ponad 40 artystów z kraju i ze świata.

Gromadzona przez lata kolekcja muzealna w 2018 r. dojrzała do zaprezentowania jej na specjalnej wystawie. Nasze zbiory sztuki papieru pokazywaliśmy z wielką dumą, gdyż większość z nich stworzyli artyści na stałe współpracujący z naszą instytucją, a niektóre z tych prac powstały nawet w historycznej czerpali w Dusznikach-Zdroju. 

Prace artystyczne z muzealnej kolekcji sukcesywnie poddajemy digitalizacji. Dzięki temu możemy teraz prezentować je w formie wirtualnej galerii sztuki, będącej częścią naszego „Przeglądu zbiorów”. Zdjęciom towarzyszą informacje na temat danego dzieła oraz jego twórcy. Zapraszamy 


Wirtualna galeria sztuki papieru