Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

.

Takie kolekcje tylko w Dusznikach

Podróż przez prawie dwa tysiąclecia papiernictwa

Czerpiemy papier od ponad 400 lat!

Wystawy

Wystawy stałe

Zapewne nie byłoby młyna papierniczego w Dusznikach, gdyby Chińczycy nie wynaleźli papieru, zaś Arabowie nie sprowadzili ich wynalazku do Europy. Wiodącym tematem naszych wystaw stałych jest zatem historia papieru i sposobu jego wytwarzania na świecie, w Polsce, na Śląsku.

Pamiętamy przy tym, że materiału o właściwościach papieru ludzie poszukiwali na długo przed jego wynalezieniem. Chodziło przede wszystkim o możliwość zapisywania informacji. Potem potrzebny był jeszcze sposób na jej powielanie – tak narodził się druk, który również jest obecny w naszej ekspozycji.

Wraz z rozwojem metod produkcji, pojawiały się papiery o różnych właściwościach. Znajdowano dla nich kolejne zastosowania. Pokazujemy, co dziś z papieru się wytwarza i… tworzy.  Specjalne miejsce w naszym muzeum zajmuje od niedawna polski pieniądz papierowy oraz sztuka papieru.

Więcej o wystawach stałych

Wystawy czasowe

Urządzamy je w nawet w kilku salach, także w pokrytych polichromią wnętrzach. Zapoznajemy z twórczością uznanych artystów, ale pokazujemy również prace plastyczne młodych uczestników muzealnych warsztatów artystycznych. Nie zapominamy o prezentacji tych elementów naszych zbiorów, które na co dzień nie są udostępniane, w tym związanych z historią Dusznik.

Więcej o wystawach czasowych

Przy planowaniu wystaw artystycznych pierwszeństwo ma oczywiście szeroko pojęta sztuka papieru. Autorami są zarówno uznani twórcy, jak i studenci akademii sztuk pięknych. Nierzadko są to goście z zagranicy, np. w 2013 r. Yasu Suzuka z Japonii pokazał wykonane z masy papierniczej prace z serii „Reinkarnacja koszuli – koszula nirwany”. W sierpniu 2017 r. uruchomiliśmy nową salę poświęconą wyłącznie sztuce papieru.

Sztuka papieru

W Muzeum Papiernictwa prezentujemy nawet do kilkunastu wystaw czasowych rocznie. Informacje dotyczące wernisaży i bieżących ekspozycji można znaleźć w zakładce Aktualności.

Aktualności – wystawy

Wystawy objazdowe

Muzeum Papiernictwa organizuje ponadto wystawy „wędrujące”, z których najważniejsza to „Z papierem przez dwa tysiąclecia”. Autorami ekspozycji są dr hab. Maciej Szymczyk – dyrektor Muzeum Papiernictwa, Jan Bałchan i Marcin Wyszyński z Działu Papiernictwa dusznickiej instytucji oraz z ramienia IP Kwidzyn, Sława Szwajkowska, Agnieszka Kuniec oraz Oliwia Romaniuk. Partnerami wspierającymi projekt  są International Paper oraz Stowarzyszenie Papierników Polskich.

Wystawy objazdowe prezentowane są w muzeach, bibliotekach i innych instytucjach. Dotąd pokazywane były w kilkudziesięciu miejscach, także w placówkach zagranicznych (m.in. „Paszporty krajów Unii Europejskiej” — Muzeum Europy w Schengen, Luksemburg, 2012). 

Zainteresowanych wypożyczeniem aktualnej ekspozycji prosimy o kontakt – tel. 748 627 427.