Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

.

Bogata kolekcja

Unikatowy zabytek techniki

Jeden z 113 pomników historii w Polsce

Początki: przed 1562

Aktywny weekend w Muzeum Papiernictwa – XX Święto Papieru!

26.07.2021

Święto Papieru to największy w Polsce rodzinny festiwal poświęcony papierowi, organizowany już od 2001 r. Dwudniowa impreza oferuje zwiedzającym mnóstwo atrakcji.

Tegoroczne obchody Święta Papieru były wyjątkowe z dwóch powodów. Przede wszystkim to już XX edycja wydarzenia. Ponadto w ubiegłym roku, pierwszy raz w historii, uroczystości nie mogły się odbyć z powodu pandemii… Ten więc, niezwykle wyczekany lipcowy weekend, choć nadal pod hasłem pandemicznych obostrzeń, przyniósł nam ogromną radość, że w końcu mogliśmy przyjąć naszych gości na muzealnym dziedzińcu. Pogoda nas nie zawiodła, a zachwytom i uśmiechom nie było końca. W tym roku odwiedziło nas ok. 3 tys. osób. Tegoroczna edycja odbyła się w dużym stopniu dzięki pomocy sponsorów z branży papierniczej: Arctic Paper S.A. oraz Mondi Świecie S.A.

Oficjalne otwarcie XX Święta Papieru odbyło się w sobotę o godzinie 11:00. W czasie imprezy popularyzującej wiedzę o papierze, wśród przybyłych gości nie mogło zabraknąć przedstawicieli firm papierniczych: Anety Muskały – prezes Stowarzyszenia Papierników Polskich i wiceprezes International Paper Kwidzyn – jednego z największych producentów papieru do pisania i drukowania oraz Tomasza Katewicza – prezesa Mondi Świecie S.A – największego w Europie producenta celulozy i papieru do celów opakowaniowych. Wśród gości honorowych znaleźli się Grzegorz Ćwiertniewicz, dyrektor Wydziału Kultury UMWD oraz wielu samorządowców z Powiatu Kłodzkiego. Patronat honorowy nad XX Świętem Papieru objął marszałek Województwa Dolnośląskiego – Cezary Przybylski.

Zgodnie z tradycją, dla naszych gości zorganizowaliśmy warsztaty czerpania oraz zdobienia papieru techniką ebru. Te dwa stanowiska cieszyły się ogromnym zainteresowaniem podczas obydwu dni imprezy, a zachwyty na twarzach uczestników warsztatów, po ozdobieniu własnych arkuszy papieru, zagrzewały do pracy naszych niestrudzonych pracowników. To jednak obecność Macieja Jabłońskiego, autora wystawy prezentowanej w naszej Galerii Sztuki Papieru pt.„20 lat w papierach”, stanowiła na tegorocznym święcie główną i niepowtarzalną atrakcję – artysta z niezwykłym zaangażowaniem i cierpliwością tworzył papierowe maski na twarzach ochotników, by następnie mogli oni zabrać je ze sobą jako unikatową pamiątkę.

Dopełnieniem warsztatów były stanowiska artystów sztuki papieru, rzemieślników i twórców ludowych. Gościliśmy m.in. Tadeusza Grajpela, który o technice drzeworytu wie prawie wszystko oraz Adriannę Konopniak-Karpowicz – artystkę sztuki papieru, architektkę i scenarzystkę, która na swym stoisku prezentowała prace związane z wystawą „Galfy i Jelfy”. Pełna pasji artystka z chęcią zdradzała gościom tajemnice związane z powstawaniem wystawy. Ponadto tegoroczna impreza obfitowała w stoiska z lokalnymi smakołykami oraz pięknymi, ręcznie stworzonymi pamiątkami.

Podczas Święta Papieru zorganizowany został rodzinny konkurs, którego uczestnicy musieli zmierzyć się w podnoszeniu papierowej sztangi, rzucie rolką papieru toaletowego do celu, a także wykazać się wiedzą z zakresu papiernictwa. Zabawa była wyborna, a zwycięscy otrzymali atrakcyjne nagrody.

Chętni mogli zwiedzić muzeum z przewodnikiem. Do zwiedzania udostępniliśmy wystawę stałą poświęconą historii papieru i papiernictwa, a także dwie wystawy czasowe – wspomnianą już wystawę pt. „20 lat w papierach” Macieja Jabłońskiego, a także nową ekspozycję pt. „Papier przenikający żelazo”, zorganizowaną z okazji przypadającej w tym roku 30 rocznicy zakończenia zimnej wojny. Ciekawym urozmaiceniem związanym z wystawą było pojawienie się na naszym dziedzińcu samochodu z okresu zimnej wojny – DKW F89, budzącego zainteresowanie wśród licznego grona przybyłych gości.

Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem mediów. Gościliśmy m.in. reporterów Radia Wrocław, Telewizji Sudeckiej, Telewizji Kłodzkiej, Gazety Wrocławskiej, miesięcznika Przegląd Papierniczy, portalu doba.pl.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie i wspólną zabawę na XX Święcie Papieru w Muzeum Papiernictwa. Zapraszamy na kolejne Święto już za rok!

 


fot. Krzysztof Jankowski