Na listę UNESCO w piątkę

14.07.2021

Mamy przyjemność poinformować, że grupa historycznych młynów papierniczych starających się o wspólny wpis na listę UNESCO została poszerzona o zabytkową papiernię w Pietrabuona koło Pescii we Włoszech.

List intencyjny określający zamiar współpracy podpisali: w imieniu muzeów papieru w Dusznikach-Zdroju (Polska), Velkich Losinach (Czechy), Homburgu (Niemcy) i Ambert (Francja) – dyrektor Muzeum Papiernictwa Pan Maciej Szymczyk a w imieniu włoskiego muzeum – prezydent Museo della Carta di Pescia Pan Paolo Carrara.

Młyny papiernicze zabiegające o wspólny wpis na listę światowego dziedzictwa posiadają unikatową wartość historyczną i naukową. Ponadto muszą uzyskać aprobatę rządu swego kraju do udziału w projekcie.

Na zdjęciach Museo della Carta di Pescia (fot. A. Siwek).