Z kolejną wystawą we Wrocławiu – Tysiące, miliony, miliardy…

07.06.2022

6 czerwca 2022 r. w Narodowym Banku Polskim we Wrocławiu odbył się wernisaż wystawy „Tysiące miliony, miliardy. Skarb z Lutomierza w Muzeum Papiernictwa”. Uroczystość otworzyli: dyr. Oddziału NBP Maria Wawryniweicz, wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Krzysztof Maj oraz dyr. Muzeum Papiernictwa Maciej Szymczyk. Uczestnicy wernisażu, z rąk wicedyrektor Muzeum Papiernictwa Joanny Seredyńskiej otrzymali niecodzienny prezent – wykonane w dusznickiej papierni kopie pieniądza zastępczego Ząbkowic Śląskich z 1923 r., o nominale aż 20 miliardów marek.

Tytułowy „skarb z Lutomierza” został odkryty w 2018 r. w czasie remontu tamtejszego kościoła. Składał się z banknotów o bardzo wysokich nominałach, które jednak w czasie wkładania do kapsuły czasu z powodu szalejącej w 1923 r. inflacji nie miały żadnej wartości. Oprócz tematu związanego ze „skarbem z Lutomierza”, na wystawie zaprezentowano największe w świecie inflacje z Węgier, Jugosławii, Zimbabwe oraz Niemiec i Polski.

Wystawa będzie prezentowana w sali operacyjnej NBP we Wrocławiu do końca sierpnia. Jej autorami  są Karolina Dyjas i Marcin Wyszyński z Muzeum Papiernictwa. „Tysiące miliony, miliardy …” są drugą wystawą opracowaną w dusznickim muzeum, którą tego lata można zwiedzać we Wrocławiu. Muzeum Poczty i Telekomunikacji prezentuje wystawę „Z papierem przez dwa tysiąclecia”, którą można oglądać do 26 sierpnia.