Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

.

Bogata kolekcja

Unikatowy zabytek techniki

Jeden z 113 pomników historii w Polsce

Początki: przed 1562

Dni Polski w Ambasadzie RP w Pradze

05.06.2022

W sobotę 4 czerwca mieliśmy przyjemność uczestniczyć w Dniu Polski, który odbył się w ogrodach Ambasady RP w Pradze. Dni Polski, organizowane od 2017 r. stały się już tradycją. Współorganizatorem wydarzenia jest Instytut Polski, którego jednym z nadrzędnych celów jest szeroko rozumiana promocja naszego kraju. W tym roku, w imprezie wzięli udział również przedstawiciele mniejszości ukraińskiej i białoruskiej. Gościem honorowym Dnia Polskiego był minister kultury Republiki Czeskiej Martin Baxa. 

Muzeum Papiernictwa było jednym z przedstawicieli województwa dolnośląskiego, tuż obok m.in. Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju, Podziemnego Miasta Osówka czy Hydropolis. Na tegoroczną imprezę zabraliśmy cały potrzebny do produkcji papieru sprzęt – gotową masę papierniczą, kadź, a nawet prasę ręczną do odciskania arkuszy. Wraz z chętnymi gośćmi, którzy bardzo pozytywnie zaskoczyli niemałą frekwencją, czerpaliśmy piękne kartki w kształcie serca, z dodatkiem suszonych kwiatów. „Czerpalnicy” mogli swe dzieła zabrać na pamiątkę.

Podczas Dnia Polski dało się słyszeć utwory inspirowane kulturą Europy środkowo-wschodniej oraz klasyczne utwory polskiego rocka. Mieliśmy również okazję obejrzeć polski film w ramach kina letniego. Goście spróbowali polskich przysmaków, na przykład wyśmienitego bigosu. Z wielkim entuzjazmem przyjęto plenerowy pokaz mody przygotowany przez przedstawicieli Instytutu Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Czekamy z niecierpliwością na kolejną edycję Dni Polski w Pradze. Do zobaczenia!