Z dziejów turystyki. Duszniki-Zdrój 1924-2024

28.04.2024

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania nowej wystawy czasowej, której celem jest prezentacja turystyki pieszej, narciarskiej oraz motorowej na przestrzeni ostatnich 100 lat. Poczynając od 1924 roku, pokazujemy, jak dekada po dekadzie zmieniały się trendy w modzie, technice, stylu, komforcie i rodzaju turystki w Dusznikach-Zdroju oraz w Zieleńcu – dzisiejszej dzielnicy Dusznik, a wcześniej samodzielnej miejscowości. Wystawa powstała we współpracy z Fundacją Techniki Militarnej i Górskiej „Szarotka”. Wernisaż wystawy odbył się 26 kwietnia, o godz. 16:00.

Na ekspozycji zaprezentowane są plansze informacyjne przedstawiające historię turystyki na okolicznych ziemiach, pozwalające zrozumieć zachodzące w tej dziedzinie zmiany. Tło historyczne uzupełnione zostało o rozmaite sylwetki ukazujące różnice w turystycznych trendach, m.in.:

• Sylwetkę Ratownika GOPR z lat 60.
  • Sylwetkę żołnierza 62 Kompani Specjalnej, realizującej trening w regionie Dusznik/Zieleńca z lat 80.
  • Sylwetkę żołnierza Wojska Polskiego z Ośrodka Szkolenia Piechoty Górskiej w Dusznikach z lat 2000.
  • Turystę narciarza z lat 30.
  • Turystkę narciarza z lat 80.
  • Turystę narciarza z lat 50.
  • Turystę motorowego z lat 30.
  • Turystę pieszego z lat 20.
  • Turystkę pieszą lat 30.
  • Turystę pieszego z lat 60.
  • Turystę pieszego z lat 70.
  • Turystę motorowego/rekonstruktora z lat 20. XX wieku
  • Turystę biegacza z pierwszej dekady XX wieku
  • Kolejarza RB z lat 40.
  • Sylwetkę policjanta z lat 40.
  • Sylwetkę Górala Zieloneckiego
  • Sylwetkę LWP na 1945/1946

Za realizację wystawy ze strony muzeum odpowiadał kustosz, Marcin Wyszyński z Działu Papiernictwa, ze strony Fundacji Techniki Militarnej i Górskiej „Szarotka”, Olaf Strachota-Gorzycki, prezes fundacji.

Po uroczystym otwarciu ekspozycji, odbyła się debata historyczna zrealizowana z inicjatywy wrocławskiego Centrum Historii Zajezdnia. Debata „Między miastem a regionem. Edycja II: Podróże – migracje – wysiedlenia”, dotyczyła historii regionu ziemi kłodzkiej po 1945 roku, z uwzględnieniem kwestii migracji, komunikacji i mobilności społecznej.