Nie tylko konopie. Rośliny włókniste w Muzeum Papiernictwa
Salą wystaw czasowych w naszym muzeum zawładnęły rośliny. I to rośliny bardzo wyjątkowe, otóż takie, z których można wytwarzać papier. Ekspozycję pt. Nie tylko konopie. Rośliny włókniste w Muzeum Papiernictwa, otworzył wernisaż, który odbył się w piątek, 14 kwietnia, o godz. 17:00.
Ekologia w dzisiejszych czasach jest niezwykle ważna, a większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, ile dostojnych, dających dom choćby ptakom drzew jest obecnie wycinanych i wykorzystywanych do produkcji papieru. Są jednak alternatywy – bawełna, kozo, konopie czy bananowiec… – rośliny włókniste, które, odwiedzając nasze muzeum można zobaczyć na żywo, przyjrzeć się produkowanym z nich przedmiotom oraz porównać różne rodzaje papieru. Wystawę wzbogacają plansze z informacjami o poszczególnych roślinach oraz oryginalnie rysunki, których autorem jest pracownik muzealnego Działu Edukacji, duszniczanin, Marin Lemejda.
Wernisaż wystawy spotkał się z dużym zainteresowaniem. Przybyli do nas liczni goście, którzy po oficjalnym powitaniu przez dyrektora muzeum, Macieja Szymczyka oraz autorki wystawy, Aleksandrę Reszkowską-Romach oraz Martę Kubiak, mieli okazję wysłuchać prelekcji dotyczącej roślin papierniczych, przygotowanej przez prof. Przemysława Bąbelewskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Następnie, każdy chętny mógł poczuć się jak dawny czerpalnik i średniowieczną metodą stworzyć swój własny arkusz papieru z dodatkiem pokrzyw.
Wystawę, która potrwa do 2 lipca, warto odwiedzić nawet kilka razy, by móc na bieżąco obserwować wzrost roślin. Serdecznie zapraszamy.
Wystawie towarzyszy broszura informacyjna: