Koło Przewodników Sudeckich z wizytą w muzeum

07.04.2023

W naszym muzeum, dnia 5 kwietnia, odbyło się kolejne spotkanie z przewodnikami zrzeszonymi w Kole Przewodników Sudeckich w Kłodzku, przy oddziale PTTK Ziemi Kłodzkiej.

Podczas spotkania, dyrektor muzeum, Maciej Szymczyk, przedstawił naszym gościom plan wystaw czasowych organizowanych przez muzeum w bieżącym roku. Wymienił również planowane prelekcje oraz projekty naukowe prowadzone przez nasze muzeum. Izabela Mieczkowska, z działu Promocji i Wydawnictw, omówiła wdrożony wraz z nowym rokiem system rezerwacji biletów Iksoris. Zwieńczeniem spotkania była prelekcja Andrzeja Sobczyńskiego, pt. Wybrane aspekty zamku i klucza dóbr homolskich.

Zebranie było okazją do rozmów oraz omówienia wielu kluczowych dla nas tematów. Atmosfera była jak zawsze doskonała, a my liczymy na to, że spotkanie zachęci przybyłych do nas przewodników sudeckich do częstego odwiedzania naszego młyna papierniczego z turystami będącymi pod ich opieką.

Kilka słów o Andrzeju Sobczyńskim:

Urodzony w 1959 r., ukończył m.in. Wojskową Akademię Techniczną (1983), studia podyplomowe w Akademii Obrony Narodowej (1991) oraz półroczne seminarium w Federalnej Akademii Polityki Bezpieczeństwa w Berlinie (Bundesakademie für Sicherheitspolitik – BAKS) dla kierowniczej kadry ministerstw szczebla federalnego, z udziałem przedstawiciela z USA, Francji, Polski, Czech i Węgier (2005). Pełnił służbę wojskową przez ponad 30 lat, zajmując stanowiska w strukturach wojsk lotniczych, a później instytucjach centralnych Ministerstwa Obrony Narodowej. W latach 2000-2003 był attaché obrony, wojskowym, morskim i lotniczym przy Ambasadzie RP w Damaszku, z akredytacją w Jordanii i Libanie. W latach 2006-2009 kierował Ataszatem Obrony przy Ambasadzie RP w Berlinie.

Obecnie, jako pułkownik w stanie spoczynku, prowadzi aktywną działalność w strukturach regionalnych Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK). Jest licencjonowanym przewodnikiem sudeckim, górskim.