Velké Losiny z Dusznikami

17.04.2015

Uroczystość podpisania listu intencyjnego pomiędzy Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju a Ruční papírna Velké Losiny a.s. z Republiki Czeskiej odbyła się 15 kwietnia 2015 r. w dusznickim młynie papierniczym.

Obydwie instytucje zarządzają młynami papierniczymi, będącymi świadectwem potęgi dawnego papiernictwa na terenie Sudetów; niegdyś w całym paśmie gór działało ok. 50 młynów papierniczych, a do naszych czasów zachowały się jedynie dwa, które mają szansę zostać wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ta idea stała się głównym powodem podpisanego w Dusznikach-Zdroju porozumienia. Ponadto strony zadeklarowały współpracę w zakresie wymiany doświadczeń oraz wzajemnej promocji.

Projektem zainteresowały się władze wojewódzkie, którym bardzo zależy na aktywizacji stosunków z graniczącymi z Dolnym Śląskiem regionami po stronie czeskiej. Ponadto wsparcie zadeklarowały: Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie oraz Národní památkový ústav w Pradze, które w tej sprawie prowadzą uzgodnienia.

Tradycje wyroby papieru w leżących na Morawach nieopodal Šumperku Velkich Losinach sięgają 1596 roku. Obecna papiernia powstała w XVIII wieku. Tradycje ręcznego wyrobu papieru kontynuowane są tam do dnia dzisiejszego. W starej papierni prezentowane są wystawy poświęcone historii papiernictwa w Czechach. Podobnie jak w dusznickim muzeum, turyści mogą tam oglądać pokazy czerpania papieru oraz wykonać własny arkusz.