Skuteczne zarządzanie zabytkiem – seminarium w muzeum

21.10.2023
Nasze muzeum, we współpracy z Działem Dziedzictwa Kulturowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, 19 października br., zorganizowało seminarium pt. „Skuteczne zarządzanie zabytkiem – dobre praktyki na dolnośląskich przykładach”.

W czasie seminarium referat wygłosił m.in. dr Michał Laszczkowski, dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków, w którym poinformował o projektach realizowanych przez NIKZ. Ponadto zaprezentowano ciekawe rewitalizacje dolnośląskich zabytków: pałaców w Dalkowie i Strudze, opactwa pocysterskiego w Krzeszowie i sanatorium w Sokołowsku. Była również okazja do przedstawienia najcenniejszego w naszym regionie zabytku techniki – naszego młyna papierniczego.

Na zakończenie imprezy wicemarszałek Tymoteusz Myrda wręczył Nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego za szczególne osiągnięcia w zakresie ochrony zabytków trzem fundacjom:
1. Fundacji Na Rzecz Rodziny i Rewitalizacji Wsi Polskiej, zarządzającej barokowym zespołem pałacowo-parkowym w Dalkowie, gm. Gaworzyce;
2. Fundacji Sztuki Współczesnej IN SITU, zarządzającej dawnym sanatorium „Grunwald” i innymi obiektami zabytkowymi w Sokołowsku, gm. Mieroszów.
3. Fundacji „Europejska Perła Baroku”, wspierającej działania na rzecz opactwa cystersów w Krzeszowie.

Uroczystość odbyła się w ramach obchodów 25-lecia Województwa Dolnośląskiego.