Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Młyn, co zboża nie miele…

Unikatowy zabytek techniki

Początki: przed 1562

Bogate zbiory

Jeden ze 129 pomników historii w Polsce

Re-Medium. Air – drugi plener artystyczny w muzeum

07.09.2023

W naszym muzeum, już po raz drugi, odbył się Plener artystyczny z udziałem artystów sztuki papieru z różnych ośrodków akademickich w Polsce. W tym roku, prace twórcze trwały od 1 do 6 września. Inwencja i pomysły uczestników były niewyczerpane. 

Opiekunem artystycznym całego cyklu jest pomysłodawca projektu, dr Tomasz Westrych z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – artysta rzeźbiarz, doktor sztuki, dydaktyk, absolwent Wydziału Rzeźby krakowskiej ASP, adiunkt w I Pracowni Rzeźby Wydziału Architektury Wnętrz. Ze strony muzeum tegoroczny plener koordynowali: Dorota Zielińska-Pytlowany – kierowniczka Działu Edukacji, Marcin Lemejda – pracownik Działu Edukacji oraz Dagmara Kacperowska – pracownik Biblioteki. Poprzednią edycję zainicjowała, Beata Dębowska z Działu Historii Dusznik-Zdroju, która zmarła w maju b.r. Zajmowała się ona m.in. organizacją wystaw czasowych w powstałej w 2016 r. w dawnej suszarni papieru, jedynej w Polsce galerii sztuki papieru.

Artyści podczas pleneru poszukiwali odwołania do pierwotnej symboliki i materii powietrza, jej barwy, dorodności i obfitości jej istnienia pod różnymi formami. Ważne było w procesie tworzenia indywidualne zdanie na temat metaforycznego myślenia w papierze, formie – symbolu i brzmieniu powietrza.

Każdy z dziewięciu uczestników jedną z wykonanych prac przekaże do zbiorów muzeum, które finalnie pokazane zostaną na wystawie podsumowującej Triennale sztuki papieru w Dusznikach-Zdroju.

Uczestnicy drugiej edycji pleneru artystycznego:

TOMASZ WESTRYCH – artysta rzeźbiarz, doktor sztuki, dydaktyk. Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w 2006 roku uzyskał tytuł doktora. Obecnie prowadzi I Pracownię Rzeźby Wydziału Architektury Wnętrz na macierzystej uczelni, gdzie pełni również funkcję kuratora wydziałowej Galerii Sztuki 'Strefa’. Zajmuje się rzeźbą, rysunkiem, medalierstwem, konserwacją kamienia i drewna. Od dekady jego poszukiwania artystyczno-badawcze są związane z pozyskiwaniem i recyklingiem papieru, przekształcaniem go w oryginalne formy rzeźbiarskie. Członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Czerpalników i Artystów Papieru (IAPMA).
 
RAFAŁ PYTEL – artysta interdyscyplinarny. Uprawia grafikę, tworzy obiekty przestrzenne, książki artystyczne i reliefy. W swojej pracy wykorzystuje również dźwięk. Autor 21 wystaw indywidualnych, uczestnik 122 zbiorowych, w tym 31 międzynarodowych. Absolwent Wydziału Malarstwa Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki. Prowadzi pracownię rysunku na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. W 2018 roku decyzją Rady Wydziału Malarstwa Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych przyznano mu tytuł doktora habilitowanego. Od 2021 profesor uczelni.
 
MICHAŁ WIRTEL – absolwent Wydziału Malarstwa Gdańskiej ASP, w czerwcu 2017 obronił dyplom z malarstwa pod opieką prof. Macieja Świeszewskiego. Zatrudniony na stanowisku asystenta w pracowni Rysunku i Malarstwa prowadzonej przez prof. Zbigniewa Gorlaka na Wydziale Grafiki Gdańskiej ASP. Zajmuje się współczesną chrześcijańską sztuką sakralną. Od roku 2015 projektuje oraz realizuje murale – jest autorem kilku fasad kamienic w Gdańsku oraz brał udział w rekonstrukcji fresku Jana Zamojskiego i Bolesława Cybisa z 1938 roku – Polskie Niebo.
Uczestnik wielu plenerów oraz wystaw zarówno w kraju jak i za granicą.
 
MARIA KOMOROWSKA – studiowała w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskała w Pracowni Plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego i w Pracowni Malarstwa prof. Teresy Pągowskiej. Obecnie jest profesorem w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie na Wydziale Architektury, gdzie wykłada rysunek i malarstwo. Uprawia grafikę głównie w technice papieru czerpanego. Od wielu lat związana jest artystycznie i emocjonalnie z Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, gdzie tworzy i wystawia swoje prace.
 
JONATAN JURKOWSKI – ukończył studia z wyróżnieniem w Pracowni Papieru prof. Ewy Latkowskiej – Żychskiej i Tkaniny Unikatowej – prof. Włodzimierza Cygana na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Dwukrotnie zdobył nagrody za najlepszy dyplom Akademii w Łodzi, laureat pierwszej nagrody YTAT (Young Textile Art Triennale 2022) i trzeciej nagrody Triennale w Rydze 2023. Swoje prace wystawiał w Polsce, Niemczech, Łotwie, Korei Południowej. Zajmuje się sztuką papieru, tworzy instalacje, obiekty; sztuką książki, tkaniną artystyczną, fotografią, farbowaniem naturalnym.
 
ZBIGNIEW GORLAK – studiował u prof. Władysława Jackiewicza. Profesor w pracowni rysunku i malarstwa w ASP w Gdańsku. Zajmuje się malarstwem, grafiką – litografią. Tworzy cykle prac, litografii i obrazów pt. HORA MELANCHOLICA i PITTURA MELANCHOLICA. W malarstwie i w grafice porusza się wokół rzeczywistości, tym czym żyje dzisiaj w ścisłym związku z przeszłością. W roku 2020 otrzymał Brązowy Medal Gloria Victis.
 
ALEKSANDRA PULIŃSKA – urodzona w 1987 r., polska artystka. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz w Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi w Istambule. Obecnie studiuje w Szkole Doktorskiej Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jest wielokrotną stypendystką MKiDN oraz NCK. Na V Piotrkowskim Biennale Sztuki otrzymała nagrodę Grand Prix za pracę pt.: “Droga”. W 2020 roku została nominowana przez redakcję Arteonu do PASZPORTÓW POLITYKI. Artystka działała do tej pory w różnorodnych mediach. Jest m.in. autorką łódzkich murali i wnętrz sakralnych. Prowadzone przez nią w ramach doktoratu badania artystyczne traktują papier jako materiał i medium na granicy kultury i natury.
 
INKA FISCHER – absolwentka studiów stacjonarnych I stopnia w Instytucie Tkaniny, Druku i Stylizacji Wnętrz na Wydziale Sztuk Projektowych Akademii Stuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Zajmuje się papierem czerpanym, rzeźbą oraz projektowaniem tkanin żakardowych. W swojej twórczości najcenniejszym jest dla niej plastyczność materiału i badanie możliwości zmiany i jego przetwarzanie. Laureatka konkursu „Jacquard design” organizowanego przez Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie oraz 32. Konkursu im. Władysława Strzemińskiego – Projekt oraz finalistka konkursu “Young Design 2023” w Warszawie. Prace artystki brały udział w wielu wystawach artystycznych, m.in. Wystawie Mistrzowskiej w Galerii Kobro w Łodzi oraz wystawie Konkursu im. Władysława Strzemińskiego – Sztuki Piękne oraz Projekt.
 
MAŁGORZATA ZBROIŃSKA-PIATEK – absolwentka Wydziału Architektury Wnętrz krakowskiej ASP, gdzie pracuje od 2010 roku, obecnie jako adiunkt. Architekt wnętrz, doktor sztuk plastycznych, na co dzień projektuje przestrzenie prywatne i użyteczności publicznej. Pasjonatka szeroko pojętego rysunku i kolażu. Uczestniczka wystaw w Polsce i za granicą, laureatka 3. Międzynarodowego Biennale Sztuki ARTIJA w Serbii (2022).
 
Kolejny plener już za rok.