Projekt adaptacji i modernizacji pomieszczeń muzeum

06.11.2010

Przygotowywana dokumentacja stanowi kolejny etap realizacji inwestycji mającej na celu przebudowę i modernizację zabytkowej siedziby Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Dokumentacja projektowa stanowi I etap zadania związanego z adaptacją i zmianą sposobu eksploatacji pomieszczeń dawnej suszarni papieru na salę ekspozycyjną oraz magazyn zbiorów. Naszym celem jest uzyskanie nowoczesnych, spełniających współczesne standardy pomieszczeń o charakterze wielofunkcyjnym, a w związku z tym eksploatowanych dynamicznie i wielowymiarowo. Projekt pozwala także na wykorzystanie do tej pory wyłączonych z użytkowania pomieszczeń o wyjątkowym charakterze (na trzecim poziomie budynku zachowały się elementy oryginalnego wyposażenia dawnej suszarni) oraz ich udostępnienie dla szerokiego grona zwiedzających. Powyższe prace będą zrealizowane przy maksymalnym zachowaniu zabytkowej substancji zabytku, oraz jej wyeksponowaniu. Adaptowane pomieszczenie zostanie włączone w, stworzony w latach 2007-2008 dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Dolnośląskiego, ciąg komunikacyjny przystosowany dla osób niepełnosprawnych, pozwalając na szeroki zakres dostępności obiektu oraz ciągłą realizację idei „Muzeum bez barier”.

Nasza instytucja posiada unikatowe w skali Europy kolekcje związane z dziejami papiernictwa, jak również muzealia świadczące o historii młyna papierniczego w Dusznikach Zdroju i samego miasta, zatem jej kluczowym zadaniem jest stworzenie odpowiednich warunków do właściwego przechowywania zbiorów i opracowywanie naukowe poszczególnych muzealiów. Stąd też zmiany funkcyjne w sposobie eksploatacji dostępnej powierzchni budynku, poprzez wyodrębnienie odpowiadających współczesnym standardom, magazynów zbiorów, stworzą odpowiednie warunki przechowywania eksponatów oraz umożliwią, tak bardzo pożądany, rozwój kolekcji.

Ze względu na wprowadzanie nowych standardów wystawienniczych konieczne jest podejmowanie prac nad koncepcją modernizacji wystaw stałych, do czego niezbędne jest znaczące zwiększenie powierzchni wystawienniczej, którą można pozyskać tylko poprzez adaptację pomieszczeń suszarni. Ważnym zamierzeniem Muzeum jest poszerzenie oferty wystawienniczej o nową ekspozycję. Istotnym osiągnięciem planowanej adaptacji będzie udostępnienie zwiedzającym, wnętrz o wyjątkowej, oryginalnej drewnianej konstrukcji.