Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

.

Bogata kolekcja

Unikatowy zabytek techniki

Jeden z 105 pomników historii w Polsce

Początki: przed 1562

Wystawa „Od wymiany do wymiany”

23.10.2020

W związku z decyzją rządu o zawieszeniu funkcjonowania instytucji kultury na skutek rosnącej liczby zachorowań na COVID-19, wystawa udostępniona zostanie zwiedzającym 1 grudnia. 

Muzeum Papiernictwa posiada jedną z najbardziej kompletnych kolekcji polskich banknotów. W oparciu o zbiory, w poprzednich latach, instytucja organizowała wystawy numizmatyczne prezentujące pieniądze z okresu międzywojennego i z czasów II wojny światowej. Tym razem  duszniccy muzealnicy przygotowali  ekspozycję poświęconą banknotom powojennym – „Od wymiany do wymiany. Banknoty polskie 1945-1995”. Jej wernisaż odbył się 6 listopada i ze względu na pandemię COVID-19, miał charakter spotkania on-line. Uczestniczył w nim dr Grzegorz Ćwiertniewicz, dyrektor Wydziału Kultury w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. Otwarcie poprzedziła konferencja naukowa zorganizowana również  trybie on-line.

Na wystawie zobaczymy m.in. pierwszy powojenny banknot  – 1000 zł emisja  z 1945 r, serię wprowadzoną do obiegu  w złodziejski sposób przez Bolesława Bieruta w listopadzie 1950 r., znaki pieniężne emitowane w latach 1974-1995 oraz te, wprowadzone do obiegu wraz z denominacją (1.01.1995 r.). Druk tych ostatnich początkowo odbywał się w Anglii, a od 1998 r. w Warszawie w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A., której działalność również omówiona została na wystawie.

Ekspozycja przybliża także sylwetki powojennych projektantów polskich banknotów, m.in. Wacława Borowskiego, Ryszarda Kleczewskiego czy zmarłego w ubiegłym roku, Andrzeja Heidricha. A. Heidrich był jednym z najwybitniejszych polskich grafików. Zaprojektował wszystkie banknoty, które od połowy lat 70. były w Polsce w obiegu. Zasłynął także jako autor projektów paszportów, znaczków pocztowych, elementów umundurowania polskich żołnierzy czy policjantów. W pierwszą rocznicę jego śmierci w jednej z sal Muzeum Papiernictwa przygotowało mikro wystawę prezentującą jego twórczość.

Autorem obu ekspozycji jest Jan Bałchan.

Katalog do wystawy Od wymiany do wymiany

Wystawie towarzyszy program edukacyjny dedykowany grupom szkolnym i seniorom. Cykl prelekcji na temat polskich banknotów z lat 1945-1995 poprowadzi  Jan Bałchan.  Ekspozycja dostępna do końca lutego 2021 r.

Sponsor:

Patronat honorowy:

 

 

Współpraca: