Wystawa „Od wymiany do wymiany”
Muzeum Papiernictwa posiada jedną z najbardziej kompletnych kolekcji polskich banknotów. W oparciu o zbiory, w poprzednich latach, instytucja organizowała wystawy numizmatyczne prezentujące pieniądze z okresu międzywojennego i z czasów II wojny światowej. Tym razem duszniccy muzealnicy przygotowali ekspozycję poświęconą banknotom powojennym – „Od wymiany do wymiany. Banknoty polskie 1945-1995”. Jej wernisaż odbył się 6 listopada i ze względu na pandemię COVID-19, miał charakter spotkania on-line. Uczestniczył w nim dr Grzegorz Ćwiertniewicz, dyrektor Wydziału Kultury w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. Otwarcie poprzedziła konferencja naukowa zorganizowana również trybie on-line.
Na wystawie zobaczymy m.in. pierwszy powojenny banknot – 1000 zł emisja z 1945 r, serię wprowadzoną do obiegu w złodziejski sposób przez Bolesława Bieruta w listopadzie 1950 r., znaki pieniężne emitowane w latach 1974-1995 oraz te, wprowadzone do obiegu wraz z denominacją (1.01.1995 r.). Druk tych ostatnich początkowo odbywał się w Anglii, a od 1998 r. w Warszawie w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A., której działalność również omówiona została na wystawie.
Ekspozycja przybliża także sylwetki powojennych projektantów polskich banknotów, m.in. Wacława Borowskiego, Ryszarda Kleczewskiego czy zmarłego w ubiegłym roku, Andrzeja Heidricha. A. Heidrich był jednym z najwybitniejszych polskich grafików. Zaprojektował wszystkie banknoty, które od połowy lat 70. były w Polsce w obiegu. Zasłynął także jako autor projektów paszportów, znaczków pocztowych, elementów umundurowania polskich żołnierzy czy policjantów. W pierwszą rocznicę jego śmierci w jednej z sal Muzeum Papiernictwa przygotowało mikro wystawę prezentującą jego twórczość.
Autorem obu ekspozycji jest Jan Bałchan.
Zobacz katalog wystawy:
Zobacz film z otwarcia wystawy:
Wystawie towarzyszy program edukacyjny dedykowany grupom szkolnym i seniorom. Cykl prelekcji na temat polskich banknotów z lat 1945-1995 poprowadzi Jan Bałchan. Ekspozycja dostępna do końca lutego 2021 r.
Sponsor:
Patronat honorowy:
Współpraca: