Wystawa banknotów polsko-czeskiego pogranicza

11.10.2022

7 października odbył się wernisaż wystawy czasowej zatytułowanej Sąsiedzi. Banknoty polsko-czeskiego pogranicza. Sousedé. Bankovky polsko-českého pohraničí. Wystawa dostępna będzie do 8 stycznia 2023 r. w naszej sali wystaw czasowych.

Wydarzenie to miało charakter transgraniczny, a całość była tłumaczona na język czeski, by nawiązać jeszcze bliższą nić porozumienia z odbiorcami zza naszej południowej granicy. Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi: starosta Nachodu, Jan Birke, wicestarosta Nachodu, Jan Čtvrtečka, starosta gminy Sedloniow, Hana Jeszkowa, dyrektor EUWT Novum, Miroslav Vlasak, prezes Euroregionu Glacensis, Czesław Kręcichwost, Agnieszka Goranin z Wydziału Współpracy z Zagranicą UMWD oraz Jan Szymszon, wicedyrektor wrocławskiego oddziału Narodowego Banku Polskiego. Uroczystemu otwarciu wystawy towarzyszyła prelekcja dr Marcina Markowskiego, historyka, historyka sztuki, numizmatyka i kolekcjonera pieniądza papierowego.

Pieniądz papierowy od wielu lat zajmuje zaszczytne miejsce w kręgu zainteresowań naszego muzeum. W zbiorach numizmatycznych znajdziemy banknoty nie tylko polskie, ale również zagraniczne, w tym czeskie i czechosłowackie, których niemal kompletny zbiór zgromadzony został po to, by zainteresować sąsiadów z Republiki Czeskiej muzealną ofertą wystawienniczą i edukacyjną.

Wystawa Sąsiedzi. Banknoty polsko-czeskiego pogranicza ma charakter edukacyjny. Pokazując walory artystyczne i historyczne czechosłowackich i czeskich banknotów chcemy w pigułce przedstawić dzieje Czechosłowacji i Czech. Na wystawie zaprezentujemy papierowe pieniądze ze wszystkich emisji banknotów czechosłowackich i czeskich od 1918 roku do współczesności, w tym unikatowe bony z getta w Terezinie. Zamierzamy również zwrócić uwagę na podobieństwa i różnice pomiędzy koronami, a złotówkami, stąd na ekspozycji będzie można zobaczyć banknoty polskie z analogicznych okresów.

Wystawę przygotowali Karolina Dyjas i Marcin Wyszyński. Teksty informacyjne i podpisy na wystawie Sąsiedzi. Banknoty polsko-czeskiego pogranicza dostępne są w j. polskim i czeskim.

Projekt realizowany jest z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej, we współpracy z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych S.A.

Katalog wystawy