Nowa Rada Muzeum

22.10.2019

17 października 2019 r. odbyło się inauguracyjne posiedzenia Rady Muzeum Papiernictwa, powołanej uchwałą Zarządu Województwa Dolnośląskiego z dnia 14 sierpnia 2019 r.

Przewodniczącym Rady został Maciej Kunda, a wiceprzewodniczącym Grzegorz Grajewski. Przed rozpoczęciem obrad, dyrektor muzeum Maciej Szymczyk poinformował Radę o decyzji uhonorowania tytułem Honorowego Kustosza Muzeum Papiernictwa trzech członków rad poprzednich kadencji, którzy okazywali szczególną pomoc instytucji:

1. Henryka Derejczyka – przewodniczącego Rady z lat 2014-2018,
  2. Huberta Jarmułowicza – członka Rad z lat 1969 i 1970 oraz 2005-2018,
  3. Andrzeja Kubika – członka Rad z 1996 r. i lat 2005-2018.

Następnie Rada pozytywnie zaopiniowała realizację planów merytorycznych w 2018 r. i założenia przyjęte na 2019 rok. Wiele miejsca poświecono planom rozwoju muzeum w najbliższych latach. W związku ze zgłoszeniem przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego kandydatury młyna papierniczego do wpisu na listę UNESCO, dyrektor instytucji scharakteryzował pozycję muzeum w 2019 r. oraz przedstawił zamierzenia na najbliższe lata:

• realizacja koncepcji seryjnego wpisu na listę UNESCO najcenniejszych młynów papierniczych pod kierownictwem Muzeum Papiernictwa,
  • dążenie do współprowadzenia muzeum przez UMWD i MKiDN,
  • przygotowanie muzeum do zwiększonego ruchu turystycznego (modernizacja wystaw, budowa centrum obsługi turystów, przygotowanie parkingów),
  • rewitalizacja serca młyna papierniczego – czerpalni,
  • odtworzenie historycznej technologii wytwarzania papieru czerpanego,
  • stworzenie ośrodka badania dziejów papiernictwa na ziemiach polskich,
  • stworzenie międzynarodowego centrum popularyzowania dziejów papiernictwa.

Plany inwestycyjne, dotyczące przygotowania papierni do zwiększonego ruchu turystycznego scharakteryzowała wicedyrektor Joanna Seredyńska. Członkowie Rady w dyskusji poparli plany kierownictwa muzeum, uznając jednocześnie za niezbędne realizację zaplanowanych inwestycji. Jednocześnie stwierdzili zasadność starań o współprowadzenie muzeum przez Ministerstwo Kultury i Urząd Marszałkowski.

Rada Muzeum 2019         DSC_0028       DSC_0032