Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Młyn, co zboża nie miele…

Unikatowy zabytek techniki

Początki: przed 1562

Bogate zbiory

Jeden ze 129 pomników historii w Polsce

Nasze projekty docenione przez MKiDN

27.04.2015

Z ogromną radością informujemy, iż decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dwa projekty muzealne otrzymały dofinansowanie z programów operacyjnych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju Inkubatorem Kultury – stworzenie programu przygotowawczego dla inwestycji

Projekt obejmuje wszelkie prace projektowe i przygotowawcze mające na celu przeprowadzenie w kolejnych latach spektakularnego, wielopłaszczyznowego projektu obejmującego:

  • adaptację i rozbudowę na cele działalności kulturalnej zakupionych przez Muzeum Papiernictwa zniszczonych postindustrialnych zabudowań oraz poprawę, w zakresie zagospodarowania przestrzennego, otoczenia zabytku;
  • rozbiórkę istniejącego pawilonu wybudowanego w latach 70-tych ubiegłego stulecia, w którym obecnie swą siedzibę ma sklep muzealny i zastąpienie go nowoczesnym pawilonem ekspozycyjno-edukacyjnym;
  • scalenie całego kompleksu budynków (obecnej siedziby Muzeum – młyna papierniczego i suszarni, budynku dawnej kotłowni oraz pawilonu).

Intencją projektu jest wykreowanie, na bazie posiadanych zasobów nieruchomych i ruchomych, Muzeum Papiernictwa jako „inkubatora kultury” oraz poprawa istniejącego otoczenia muzeum jako niezbędnej oprawy dla unikatowego obiektu, jakim jest XVII-wieczny młyn papierniczy.

 Wartość projektu: 141.450,00 zł

Dofinansowanie otrzymane z PO MKiDN Rozwój infrastruktury kultury – priorytet – Infrastruktura domów kultury: 70.000 zł.


Zakup kolekcji polskich banknotów zabytkowych – dla rozbudowy kolekcji Muzeum Papiernictwa oraz nowej wystawy stałej

Zakup kolekcji polskich banknotów zabytkowych pozwoli na poszerzenie i rozbudowanie kolekcji banknotów znajdującej się w zbiorach Muzeum. Banknoty przewidziane do zakupu stanowią spójną kolekcję, prezentującą przekrój najważniejszych jak również najciekawszych dla odbiorców banknotów od czasów Insurekcji Kościuszkowskiej poprzez czasy Księstwa Warszawskiego, Królestwa Polskiego, emigracji (1941-42) aż po banknoty PRL. Kwestią niezwykle istotną jest również fakt, iż planowana do zakupu kolekcja idealnie wpisuje się w scenariusz nowej wystawy stałej, realizowanej w ramach funduszy EOG i NMF, której wernisaż planowany jest na początek 2016 r.

Wartość projektu: 86.771,40 zł

Dofinansowanie otrzymane z PO MKiDN Kolekcje – priorytet 4 – Kolekcje muzealne – 59.000 zł.