Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

.

Bogata kolekcja

Unikatowy zabytek techniki

Jeden z 113 pomników historii w Polsce

Początki: przed 1562

„Papier przenikający żelazo. Zimna wojna 1947-1991” – nowa wystawa czasowa

05.07.2021

„Od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem zapadła żelazna kurtyna…”. Przed 30 laty zakończyła się zimna wojna  – trwający 44 lata stan napięcia pomiędzy blokiem wschodnim a państwami demokratycznymi. Z tej okazji 3 lipca w sali wystaw czasowych otworzyliśmy nową wystawę.

Jak wyglądało życie po obu stronach kurtyny? Na wystawie prezentujemy eksponaty, informacje i ilustracje, które starszym pomogą przypomnieć sobie dawne czasy, a młodszym przybliżą nieznane im realia. Rywalizacja obu bloków miała charakter zarówno militarny, jak i gospodarczy, dlatego obie te sfery przenikają się w naszej nowej ekspozycji. Pokazujemy umundurowanie żołnierzy Sił Zbrojnych PRL, Nationale Volksarmee z NRD oraz Czechosłowackiej Armii Ludowej. Blok Zachodni reprezentowany jest umundurowaniem żołnierzy Bundeswehry z RFN, Armii Brytyjskiej oraz Królewskiej Armii Holenderskiej.

Przekraczanie granic w okresie zimnej wojny wiązało się z poważnymi trudnościami. Przedstawiamy dokumenty identyfikacyjne, które były niezbędne przy zagranicznym wyjeździe – przede wszystkim paszporty państw zaangażowanych w konflikt. Nawiązujemy również do turystyki, która rozwijała się po obu stronach, choć oczywiście w różnym zakresie. Prezentujemy postaci ratowników górskich z polskiego GOPR oraz niemieckiego Bergwacht. Materiałami porównawczymi są też przewodniki, mapy oraz przedmioty użytkowe w oryginalnych opakowaniach.

Otwarciu wystawy (3–4 lipca) towarzyszył pokaz oryginalnych pojazdów z okresu zimnej wojny,  zaparkowanych na muzealnym dziedzińcu .

Współorganizatorem wystawy jest Fundacja Techniki Militarnej i Górskiej „Szarotka” oraz Fundacja Dwa Takty.

Ekspozycja dostępna do końca września br.