Muzeum Papiernictwa w Państwowym Rejestrze Muzeów

28.06.2014

28 czerwca 2013 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjął decyzję o wpisaniu Muzeum Papiernictwa do Państwowego Rejestru Muzeów, zawierającego placówki o największym znaczeniu dla kultury narodowej. W skomplikowanej procedurze kwalifikacyjnej brano pod uwagę wartość zbiorów muzealnych, kwalifikacje kadry muzealników, prowadzone badania naukowe oraz dostępność placówki dla społeczeństwa. Muzeum Papiernictwa wypadło bardzo dobrze, co potwierdził list gratulacyjny  Przewodniczącego Komisji Kwalifikacyjnej – prof. Andrzeja Rottermunda, skierowany na ręce Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego Radosława Mołonia, reprezentującego organizatora naszej placówki.

W Państwowym Rejestrze Muzeów jest obecnie 118 placówek z całego kraju, a z Dolnego Śląsku tylko 7: Państwowe Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku, Muzeum w Wałbrzychu, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, a od niedawna również Muzeum Architektury we Wrocławiu i Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju.

Marta Nowicka

Maciej Szymczyk