Literatura do… Poznania

05.10.2023

W dniach 26-30 września Oddział Wielkopolski SPP zorganizował I edycję festiwalu Literatura do Poznania. Dzięki współpracy wielu instytucji kultury, m.in. naszego muzeum, program imprezy był wyjątkowo bogaty i różnorodny, przeprowadzony zarówno w typowych dla prezentacji literackich wnętrzach bibliotek i domów kultury, jak i na otwartej przestrzeni poznańskich ulic i placów.

Ważnym i cennym elementem festiwalu była także oferta edukacyjna, obejmująca zarówno spotkania pisarzy z młodzieżą w poznańskich szkołach, jak i szybki kurs pisania kreatywnego poprowadzony przez Biankę Rolando w Bibliotece Raczyńskich. Wręczono nagrodę I Ogólnopolskiego konkursu na książkę poetycką FONT. Aktorka i reżyserka Beata Poźniak z Los Angeles, zaprezentowała swoje debiutanckie wydanie pt. Poezja dyskordia. Odbyły się też prezentacje nowych książek Irminy Kosmali i Karola Soberskiego. Biblioteka Uniwersytecka gościła naszą muzealną poetkę, Dagmarę Kacperowską, która w bardzo ciekawy sposób opowiedziała o produkcji papieru, a także o dziejach naszego młyna papierniczego. Na festiwalu w Bibliotece Raczyńskich, goszczono prezeskę Stowarzyszenia Pisarzy Polskich prof. dr hab. Annę Nasiłowską, która w sposób fascynujący przedstawiła pierwszą kompletną biografię Sławomira Mrożka. Spotkanie prowadził prof. Piotr Łuszczykiewicz. W Bibliotece Raczyńskich wystąpili także członkowie oddziału SPP: Dawid Jung, Krzysztof Szymoniak, Dagmara Kacperowska, Igor Wojciechowski (Frender), Mariusz Grzebalski, Andrzej Sikorski, Jerzy Grupiński, Roman Bąk, Renata Teresa Korek, Tadeusz Żukowski, Artur Daniel Liskowacki, Lucyna Brzozowska, Dominik Żyburtowicz, Rafał Jaworski i Bianka Rolando. Nie zabrakło również akcentów dramaturgicznych. Aktorzy Teatru Polskiego – Kornelia Trawkowska i Jakub Papuga –przeczytali dramat Igora Frendera pt. Jak obalić człowieka. W ramach festiwalu odbyła się prezentacja nowej polsko-ukraińskiej antologii poetyckiej zatytułowanej Kto wam pozwolił tak pięknie żyć…, w przekładach Bohdany Buchkowskiej i Switłany Bresławskiej.

Oprócz wyżej wspomnianych, w programie znalazły się m. in. takie wydarzenia, jak Poetycki Hyde Park, turniej jednego wiersza, prezentacje poetyckie FONT/GLNK i koncert piosenki literackiej w wykonaniu Jolanty Ciecharowskiej i Romualda Andrzejewskiego. Nad całością czuwali i prowadzili część spotkań: prezeska SPP Oddziału Wielkopolskiego, Łucja Dudzińska, Dawid Jung, Teresa Tomsia oraz Igor Frender.

Program I Festiwalu „Literatura do Poznania”